V českej rieke Bečva uhynulo vyše 32 ton rýb. Začínaju s jej zarybňovaním

09.10.2020 o 17:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Koncom septembra sme vás informovali o obrovskom úhyne rýb, ku ktorému došlo na vyše 40 km toku českej rieky Bečva. Z doposiaľ známych informácií vyplýva, že niekto do nej vypustil kyanid, ktorý za ničivými následkami stojí.

V českej rieke Bečva uhynulo vyše 32 ton rýb. Začínaju s jej zarybňovaním
V Bečve uhynulo množstvo rýb, Foto: Luděk Peřina - ct24.ceskatelevize.cz

Rybári sa všemožne snažia o to, aby sa do rieky i jej okolia opäť vrátil život. Z tohto dôvodu preto už začínajú prípravy s vysadzovaním prvých rýb. V prvej várke vysadia do Bečvy niekoľko tisíc kusov ročných ostroretiek z rybníku v Hranicích.

„V prvej fáze vypustíme približne 1000 kusov, zarybňovací plán je nastavený na desať tisíc. Verím, že to bude viac,“ uviedol pre Českú televíziu predseda miestnej organizácie zväzu rybárov v Hranicích, Pavel Helísek.

Z rozborov vyplýva, že kyanid nezabil len ryby, ale aj mikroorganizmy, ktorými sa živia. Z rieky vytiahli vyše 32 ton uhynutých rýb. Ich likvidácia stála takmer 550 tisíc českých korún, čo predstavuje sumu vyše 20 000 €.

Toto číslo však vyjadruje len sumu za samotnú likvidáciu, rybári však hovoria o celkovej škode vo výške státisícov eur. Žiaľ, túto čiastku si však nemajú od koho vymáhať. Problém predstavujú české zákony.

Obrovská ekologická havária zasiahla vyše 40 km tok rieky Bečva. Kyanid zabil množstvo chránených druhov rýb. Rybári sa navyše o kyanide dozvedeli až o niekoľko dní po tom, čo na rieke zasahovali. Sami tak riskovali vlastné životy. Kto kyanid do rieky vypustil vyšetrujú vsetínski kriminalisti.

Najnovšie správy