V Česku potvrdili výskyt slabého derecha. Zvyčajne tam udrie dvakrát ročne

23.05.2022 o 18:01 - Dominik Cenkner

Záver minulého pracovného týždňa priniesol do našej oblasti intenzívne búrky. Tie vyčíňali najmä v Nemecku či Českej republike, ale neobišli ani Slovensko. Nasledujúci článok ponúka zhrnutie všetkého dôležitého, čo sa v priebehu dvoch dní dialo.

V Česku potvrdili výskyt slabého derecha. Zvyčajne tam udrie dvakrát ročne
Škody po búrkach v Stredočeskom kraji, zdroj: twitter.com/@HZS_ScK

Stredná Európa má za sebou doposiaľ najväčšiu búrkovú situáciu tejto sezóny. Vďačiť za to môžeme tlakovej níži, ktorá dostala meno Dorchen. Búrky sa vďaka nej vyskytovali vo štvrtok ale aj v piatok v Nemecku, krajinách Beneluxu, Dánsku, Švajčiarsku, ale aj nad Českom či Slovenskom.

Búrky boli dobre organizované a postupovali spoločne smerom na východ s rýchlosťou okolo 60 až 65 km/h. Výrazná bola blesková aktivita. Detekcie bleskov pri nich zaznamenali neuveriteľných, cez 450 000 výbojov.

Búrky prekonali viacero rekordov

Tie sa týkali najmä nárazov vetra. Za príklad môžeme uviesť holandské mesto Arnhem, kde vietor dosiahol rýchlosť až 97 km/h, čím sa prekonal rekord z 19. mája 1981, kedy fúkal „len“ rýchlosťou 70 km/h.

Podobne to bolo aj v okolí Eindhovenu, kde vietor dosiahol cez 80 km/h, čím sa prekonal rekord z roku 2006, či v okolí Enschede, kde náraz vetra dosiahol silu až 90 km/h. Aj v tomto prípade sa prekonal rekord z roku 2006.

Belgické mesto Willebroek po prechode búrky, zdroj: HET LAATSTE NIEUWS
Belgické mesto Willebroek po prechode búrky, zdroj: HET LAATSTE NIEUWS

Najkritickejší bol piatok

A to najmä pre obyvateľov Nemecka, kde sa vyskytla až trojica tornád. Tá jednak spôsobila obrovské škody, ale vyžiadala si minimálne aj jednu obeť.

Prvé tornádo sa vyskytlo na severozápade krajiny v oblasti mesta Paderborn. V meste strhlo strechy na niekoľkých budovách a vyvrátilo mnoho stromov.

Ďalšie potvrdené tornádo je z oblasti Westerwaldu. Polícia v Montabaure úplne uzavrela dve cesty medzi mestami Neuhäusel a Hillscheid vo Westerwalde. Spadlo tu veľa stromov.

Mnoho stromov je, resp. bolo, polámaných, čo tiež naznačuje prechod tornáda. Toto tornádo však zasiahlo extravilán. Tretie tornádo sa vyskytlo v oblasti Lütmarsen.

V Česku oficiálne potvrdili derecho

Aj keď všetky dostupné informácie tomu nasvedčovali už v piatok, meteorológovia v Česku až v priebehu dnešného dňa po preskúmaní všetkých dôkazov a údajov potvrdili, že v piatok večer krajinu zasiahlo slabé derecho.

U našich susedov sa tento jav vyskytuje zhruba dvakrát za rok. Po tom piatkovom zostali škody naprieč celou republikou. Hasiči kvôli nemu zaznamenali cez 1000 výjazdov.

Derecho je veterný jav, ktorý prinášajú väčšie a kompaktnejšie búrkové systémy, ktoré existujú dlhšiu dobu a dokážu zasiahnuť územie niekoľkých štátov v rozsahu stoviek kilometrov. Aby sme mohli hovoriť o derechu, tak je nutné, aby škody spôsobené vetrom boli početné na mnohých miestach, aby nárazy vetra presahovali rýchlosť 25 m/s a zasiahli oblasť v dĺžke najmenej 400 km.Tieto podmienky boli v piatok večer v Česku splnené.

Najsilnejší poryv vetra zaznamenali českí meteorológovia na stanici Plzeň-Mikulka. A to s rýchlosťou 125 km/h. Aj keď búrka postupom na východ slabla, aj tak v okolí mesta Třinec zaznamenali nárazy vetra na hodnote 115 km/h.

zdroj: facebook.com/@chmi.cz
zdroj: facebook.com/@chmi.cz

Išlo o slabé derecho

„Nakoľko išlo o veternú udalosť spojenú s jedným rýchlo postupujúcim búrkovým systémom, kedy ucelený pás nárazu vetra aspoň 25 m/s, resp. škôd vetrom s prehľadom dosiahol dĺžky cez 400 km, môžeme hovoriť o jave zvanom derecho,“ uviedli meteorológovia z Českého hydrometeorologického ústavu.

Podľa nich išlo o slabé derecho. Nevylučujú však, že po ďalšom preskúmaní túto klasifikáciu zmenia na stredne silné derecho. Pre zaujímavosť, takýto jav sa v Česku vyskytuje približne dvakrát ročne.