V Česku ranná teplota klesla pod -30 °C. Ani na Slovensku sme od nej neboli ďaleko

12.02.2021 o 17:52 - Dominik Cenkner
  • Článok

Väčšia časť Európy, vrátane Slovenska, zažíva poriadne mrazivé dni. Vplyvom arktického vzduchu teploty klesajú poriadne nízko. V Česku dokonca v uplynulú noc, resp. dnešné ráno, klesla teplota pod -30 °C.

V Česku ranná teplota klesla pod -30 °C. Ani na Slovensku sme od nej neboli ďaleko
Ilustračné foto, zdroj: kawarthanow.com

Počasie v našich končinách v posledných dňoch ovplyvňuje studený arktický vzduch. Spolu s okrajom mohutnej tlakovej výše, ktorá k nám tiež zasahuje, sa tak starajú o to, že teploty klesajú poriadne pod bod mrazu.

Dokazuje to aj ranná teplota, ktorú dnes v noci namerali v susednej Českej republike. Aj keď podmienky neboli príliš ideálne, predsa len tam zaznamenali poriadne nízku hodnotu.

Stalo sa tak na Šumave, konkrétne na stanici Rokytská slať, ktorá sa po prvýkrát počas tohtoročnej zimy dostala pod hranicu -30 °C. Krátko po 7:30 h ráno tam teplomer ukazoval -30,6 °C.

Naposledy bola nižšia teplota na tejto stanici nameraná v januári roku 2017. Dnešnú, pomerne nízku teplotu, sa podarilo zaznamenať aj napriek tomu, že cez Šumavu prechádzalo pásmo oblačnosti so snehovými prehánkami.

Teplota pod -30 °C naposledy v susednej Českej republike spadla pred dvoma rokmi, a to vo februári 2019. Českí meteorológovia očakávajú, že v ďalších dňoch pri priaznivých podmienkach (jasno a bezvetrie), môže teplota v kotlinách opäť klesnúť pod túto hranicu.

Teplota na stanici Rokytská slať, zdroj: ČHMÚ
Teplota na stanici Rokytská slať, zdroj: ČHMÚ

Pozrime sa ešte na teploty na Slovensku. Tie totiž taktiež nemali k pomyslenej tridsiatke ďaleko.

Najchladnejšie bolo, pochopiteľne na Lomnickom štíte. Vo výške 2 634 m n. m. teplota do 7. hodiny klesla na hodnotu -28,5 °C.

Mrazivo bolo aj v ďalších lokalitách. V Hajnáčke v okrese Rimavská Sobota namerali až -24,4°C. 

Aj na Slovensku bude v najbližších hodinách a dňoch prevládať chladné počasie. Podľa meteorológov by mali byť podmienky na ešte väčší pokles teploty oveľa viac ideálnejšie.

Najnovšie správy