V Chorvátsku bude besniť vietor. Vydali výstrahy 3.stupňa

10.12.2019 o 07:54 - P.M.
  • Článok

V Chorvátsku dnes bude úradovať bóra, ktorá prinesie mimoriadne silné nárazy vetra, ktoré môžu presahovať rýchlosť až cez 120 km/h. 

V Chorvátsku bude besniť vietor. Vydali výstrahy 3.stupňa

Chorvátski meteorológovia už niekoľko dní varujú pred dnešným vyčíňaním počasia. V Chorvátsku sa totiž očakáva veľmi silný vietor, ktorý môže spôsobovať škody.

Vietor, nazývaný aj ako bóra je zjednodušene povedané silný, padavý, severný až severovýchodný vietor na Jadrane, v Grécku, v Rusku a v Turecku. Meno dostal podľa postavy severného vetra s menom Boreas z gréckej mytológie.

Pred silným vetrom, ktorý dnes môže dosahovať rýchlosť až 120 km/h vydali chorvátski meteorológovia najvyššiu výstrahu 3. stupňa.

dnešné výstrahy pred vetrom v Chorvátsku, zdroj: DHMZ
dnešné výstrahy pred vetrom v Chorvátsku, zdroj: DHMZ

Najvyššia výstraha platí pre severnú Dalmáciu, oblasť Velebitského kanála a pre región Kvarner a Kvarneric. Výstraha 2.stupňa platí pre Istriu ako aj strednú, či južnú Dalmáciu.

Mimoriadne silný vietor môže strhávať strechy a prevracať kamióny. Aj z tohto dôvodu dnes chorvátsky správca diaľníc HAC znížil rýchlosť na diaľniciach a z niektorých úsekov úplne vylúčil kamiónovú dopravu.

Najnovšie správy