V Chorvátsku sa včera opäť triasla zem. Zemetrasenia zaznamenali i v ďalších krajinách

17.09.2020 o 11:30 - Dominik Cenkner

V utorok večer sme vás informovali o zemetrasení, ktoré zaznamenali v Záhrebe a v jeho okolí. V stredu sa v Chorvátsku zem triasla opäť, pričom však nešlo o jedinú európsku krajinu, kde otrasy pocítili.

V Chorvátsku sa včera opäť triasla zem. Zemetrasenia zaznamenali i v ďalších krajinách
Ilustračné, Foto: pixabay.com

Utorkové zemetrasenie v chorvátskom hlavnom meste malo silu 1,9 magnitúda. Pôvodne bolo uvádzané zemetrasenie so silou 2,1, ale odborníci to neskôr preklasifikovali.

Včerajšie otrasy zaznamenali na ostrove Čiovo, ktorý je obľúbeným zvlášť pre turistov pre svoje pláže. Išlo tak už o štvrté zemetrasenie za štyri dni.

Rovnako ako tie predchádzajúce, ani toto nebolo zvlášť silné. Seizmológovia uviedli silu 1,4 magnitúda, pričom epicentrum sa nachádzalo neďaleko ostrova. Z pohľadu Mercalliho stupnice išlo o zemetrasenie druhého stupňa. Ide o stupnicu, ktorá sa používa na určenie veľkosti zemetrasenia, podľa jeho účinku, resp. intenzity pôsobenia na zemský povrch, ľudí, prírodné objekty a stavby. Má 12 stupňov, 1. pre najslabšie a 12. pre najsilnejšie zemetrasenia.

Z výpovedí svedkov vyplýva, že okrem otrasov počuli aj „rachoty“. Z oblasti však nie sú hlásené žiadne väčšie škody.

Chorvátsko však nebolo jedinou európskou krajinou, kde včera zaznamenali otrasy. Zem sa triasla napr. aj v Taliansku, Francúzsku či Kréte. Ani tam však neboli silné a nespôsobili žiadne väčšie škody.