V Chorvátsku sa zem triasla aj na Nový rok. Počet otrasov sa blíži k 300

01.01.2021 o 19:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

V našich končinách sa hovorí - Ako na Nový rok, tak po celý rok. Rozhodne v to nedúfajú obyvatelia centrálnej časti Chorvátska, v ktorej sa aj dnes, už piaty deň po sebe, opäť triasla zem.

V Chorvátsku sa zem triasla aj na Nový rok. Počet otrasov sa blíži k 300
V Chorvátsku aj dnes zaznamenali ďalšie otrasy, Foto: nytimes.com

Chorvátsko zažíva sériu najhorších dní za dlhé obdobie. Už od pondelka sa tam pravidelne každý deň vyskytujú menšie či väčšie zemetrasenia.

Najsilnejšie zaznamenali v utorok, krátko pred 12:30 h. Podľa seizmológov malo silu 6,4 magnitúdy. Okrem obrovských materiálnych škôd si vyžiadalo aj obete na životoch.

Úrady doposiaľ hlásia sedem mŕtvych. O život prišlo aj 12-ročné dievčatko. Mestá Sisak, Petrinja a Glina, v ktorých zemetrasenie spôsobilo najväčšie škody, sa z nešťastia ešte stále nespamätali.

Dôvodom, okrem rôznych iných, môže byť aj skutočnosť, že otrasy neutíchajú ani v týchto dňoch. Európsko-stredomorské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že otrasy tam zaznamenali aj počas dnešného dňa.

Podľa EMSC mali silu 3,8 a 3,6 magnitúdy. Epicentrum otrasov sa nachádzalo v oblasti mesta Petrinja, ktoré značne postihlo aj spomínané utorkové zemetrasenie.

Smutné je, že do včerajšieho dňa tam zaznamenali 265 otrasov zeme s magnitúdou vyššou ako 1,0. Informáciu priniesli chorvátske médiá.

Tie okrem iného ponúkajú príbehy ľudí, ktorí prišli o všetko. Už niekoľko nocí trávia na ulici alebo v autách.

Región, kde otrasy spôsobujú najväčšie škody, je pomerne riedko obývaný a považovaný za chudobnejší a menej rozvinutý ako zvyšok krajiny.

Navyše počas vojny v Chorvátsku, ktorá prebiehala medzi rokmi 1991 až 1995 bolo veľa domov poškodených, pričom si ich miestni len provizórne opravili.

Najnovšie správy