V Chorvátsku vystrája bóra. More sa výrazne ochladilo

- Chorvátsko
Článok

Nepríjemné dni prežívajú dovolenkári v Chorvátsku. Po vlne teplého počasia tu už od víkendu vystrája nepriaznivé počasie. Najskôr prišli silné búrky a teraz vystrája bóra.

V Chorvátsku vystrája bóra. More sa výrazne ochladilo

Bóra je silný, padavý, severný až severovýchodný vietor, ktorý sa vyskytuje na Jadrane, v Grécku, v Rusku a v Turecku. Meno dostal podľa postavy severného vetra s menom Boreas z gréckej mytológie. V Chorvátsku ho poznajú ako veľmi nebezpečný vietor, ktorý môže fúkať s rýchlosťou až 150 km/h.

Najsilnejšie nárazy vetra zaznamenali včera v oblasti Pažského mosta, ktorý spája ostrov Pag s chorvátskou pevninou. Namerali tu poryvy vetra s rýchlosťou až 120 km/h.

Veterno bolo aj v turistických destináciach. V Dubrovníku fúkalo s nárazmi do 90 km/h a v Splite okolo 75 km/h.

Pre silný vietor zakázali jazdu kamiónov, karavanov, či autobusov na hlavnej chorvátskej dopravnej tepne, diaľnici A1 medzi Posedarje a tunelom Sveti Rok.

Silný vietor fúka aj dnes. Fúka s rýchlosťou do 100 km/h.

V dôsledku silného vetra a búrok v uplynulých dňoch výrazne poklesla teplota Jadranského mora. Teplota vody sa pohybuje od +19 do +23 °C, čo je už pod hranicou normálu. Dnes by mala teplota mora opäť poklesnúť.

img
včerajšia teplota Jadranu, zdroj: Adriatic Forecsting System Pročitajte više na Dalmacija Danas: www.dalmacijadanas.hr/kao-usred-zime-bura-u-dalmaciji-doseze-120-km-h-maselnica-otvorena-samo-za-osobna-vozila © dalmacijadanas.hr