V Demänovskej ľadovej jaskyni je najmenej ľadu za posledných 70 rokov

01.08.2020 o 20:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Žiaľ, mnoho ľudí ešte stále považuje globálne otepľovanie za niečo, čo sa ich netýka. Niektorí zachádzajú ešte ďalej a tvrdia, že ide iba o výmysel. Opak je však pravdou, čo dokazuje aj aktuálny stav jednej z najstarších známych jaskýň v Európe, ktorá sa nachádza na Slovensku.

V Demänovskej ľadovej jaskyni je najmenej ľadu za posledných 70 rokov
Aktuálna fotografia Demänovskej ľadovej jaskyne, Foto: ssj.sk

Demänovská ľadová jaskyňa, ktorá sa nachádza v Nízkych Tatrách, je známa tým, že si po celý rok udržiava svoju ľadovú výplň v podobe prízemného ľadu, kvapľov a ľadovcových stĺpov. Deje sa tak vďaka vertikálnemu tvaru vstupných častí, ktoré bránia vniknutiu teplého vzduchu v lete.

Predchádzajúce slabé zimy však spôsobili, že došlo k značnému úbytku ľadu v tejto jaskyni, ktorú ročne navštívi množstvo turistov. Správca jaskyne, Michal Lopčiansky, uviedol, že úbytky ľadu za posledných viac ako 10 rokov počas leta sú ďaleko vyššie ako prírastky v zime.

Ľad sa momentálne vyskytuje len v centrálnej časti, v tzv. srdci jaskyne, aj to len podlahový. „Vertikálne formy ľadovej výplne sa tu momentálne nenachádzajú,“ priblížil Lopčiansky.

Takto vyzerala jaskyňa kedysi, Foto: ssj.sk
Takto vyzerala jaskyňa kedysi, Foto: ssj.sk

Podľa jeho slov stále dúfajú, že prídu aj priaznivejšie časy. Ak sa situácia v ďalších rokoch nebude zlepšovať, reálne hrozí, že budeme poslednými ľuďmi, ktorí v Demänovskej ľadovej jaskyni videli ľad.

Jaskyňa sa nachádza asi 10 km južne od Liptovského Mikuláša v Nízkych Tatrách, na pravej strane Demänovskej doliny, niekoľko kilometrov pod známym lyžiarskym strediskom Jasná. V minulosti v nej našli rôzne kostrové pozostatky zvierat, mimo iných aj jaskynného medveďa, ktoré kedysi ľudia považovali za dračie kosti, preto dostala prívlastok Dračia jaskyňa.

Najnovšie správy