V Európe dnes bude extrémne teplo. Na juhovýchode bude až do +45 °C

31.07.2021 o 14:51 - Ľubomír Franko

Mohutná oblasť vysokého tlaku vzduchu nad juhovýchodom Európy prináša do oblasti extrémne teplé počasie. Teploty v Taliansku a na Balkáne prekračujú +40 °C a bude ešte teplejšie.

V Európe dnes bude extrémne teplo. Na juhovýchode bude až do +45 °C
Ilustračná fotka, zdroj: Pixabay

V oblasti Stredozemného mora sa nachádza mohutná tlaková výš. Po jej zadnej strane preniká nad oblasť južnej Európy, východnej časti strednej Európy a nad celý východ Európy horúci, pôvodom tropický vzduch.

Ten sa prejavuje extrémne vysokými teplotami. Už počas uplynulých dní namerali napríklad v Taliansku či Grécku teploty cez +40 °C.

Najbližšie dni zmenu neprinesú a ochladenie sa očakáva až v druhý augustový týždeň. Dovtedy sa tam naďalej budú bojovať s pekelnými horúčavami.

Už dnes, v sobotu, by mali teploty v Grécku vystúpiť až do +45 °C. Počas ďalších dní budú teploty podobne vysoké, no ešte sa mierne oteplí.

Maximálne denné teploty v utorok, zdroj: Meteologix
Maximálne denné teploty v utorok, zdroj: Meteologix

Napríklad v utorok očakávajú modely teploty od +41 do +48 °C, pričom najteplejšie by malo byť na južnom pobreží Turecka.

Práve Turecko bolo počas uplynulých dní najviac postihnuté lesnými požiarmi, ktoré sa vyskytli veľmi blízko známych letovísk. Z oblasti museli evakuovať desiatky ľudí a najmenej štyria ľudia prišli o život.