V Európe panuje mimoriadne teplé počasie. To sa bude ešte viac stupňov

Článok
Koniec januára priniesol do Európy po vlne mrazivého počasia vlnu oteplenia. Tá je výrazná a na mnohých miestach zaznamenávajú teplotné rekordy.

Uplynulé týždne boli v Európe teplotne podpriemerné. Postarali sa o to silné mrazy, ktoré sužovali viaceré krajiny. No po vlne mrazov, ktoré k nám prinášal výrazný polárny vortex sme sa dočkali oteplenia. Situácia sa vrátila do obdobia ako počas decembra. Nad juhozápadnou Európou sa udržuje rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu, okolo ktorej sa do našej oblasti dostáva z Atlantiku veľmi teplý vzduch.

Oteplenie prináša aj rekordy

Tento teplý vzduch je natoľko výrazný, že prináša pokorenie historických denných teplotných rekordov. Na našom území bol veľmi teplý včerajšok. Na Záhorí v Malackách namerali teplotu rovných +15°C, čo sú vysoko nadpriemerné teploty. V stredu sa dostali teploty nad +11°C. Výrazné teploty však zaznamenávali aj v iných častiach Európy a v takom Nemecku, či Rakúsku sa teploty dostali až k +20°C.

Obr.1. Zaznamenané maximálne teploty v Európe počas stredy

Takéto nezvykle vysoké teploty sú výrazne nad dlhodobým priemerom. Aktuálne prevládajúce teploty v Európe sú v priemere o 5 až 10°C vyššie ako je na súčasnú ročnú dobu normálne. V Čechách sú teploty dokonca až o +12°C vyššie ako je dlhodobý priemer.

Obr.2. Odchylky stredajších teplôt od dlhodobého priemeru

Teplé počasie bude pokračovať

Na počasí u nás sa nič nebude meniť ani nasledujúce dni. Stále budeme pod vplyvom rozsiahlej oblasti vysokého tlaku vzduchu nad južnou Európou okolo ktorej sa k nám bude dostávať teplý, ale zároveň vlhší vzduch. Nasledujúce dni teda budú síce teplé, ale aj veľmi vlhké.

Obr.3. Očakávaný vývoj situácie na nasledujúce dni

Možné ochladenie až budúci týždeň

Situácia by sa mohla zmeniť v priebehu druhej polovice budúceho týždňa, kedy by k nám mohol preniknúť chladnejší vzduch od severozápadu. Hranica sneženia by tak mohla poklesnúť a snehové zrážky by sa mohli objaviť aj v nižších polohách.