V Európe sa vyskytujú búrky. Udrelo už niekoľko bleskov

12.03.2021 o 20:02 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie je v oblasti Európy aktuálne veľmi dynamické. Vyskytujú sa zrážky, no tie prinášajú aj búrky. Tie sa dokonca vyskytujú nad našim kontinentom aj v týchto chvíľach.

V Európe sa vyskytujú búrky. Udrelo už niekoľko bleskov

Nad starým kontinentom panuje aktuálne veľmi premenlivý charakter počasia za čo môže aj postupujúci studený front. Na ňom sa vyskytujú zrážky.

Jeden front ovplyvňoval počasie v Európe už počas včerajšieho dňa, no ďalší studený front začína počasie ovplyvňovať práve v týchto chvíľach

Vyskytujú sa búrky

Počasie tak prináša početné zrážky, ktoré sú aj intenzívnejšie. Vplyvom toho, že studený front rozdeľuje teplotne dve výrazné vzduchové hmoty a od západu je nad kontinent vháňaní vlhší vzduch dochádza k výraznému premiešavaniu vzduchových hmôt.

To následne podmieňuje dynamiku a vďaka tomu sa nad Európou vyskytujú búrky.

Búrky sa nad našou oblasťou vyskytli už uplynulú noc a počas dnešného dňa. Niekoľko bleskov udrelo na Šumave, či v Poľsku alebo na západe Rakúska. Výrazne sa blýskalo v noci aj v Nemecku.

Najsilnejšie búrky sú v Chorvátsku

Detekcia bleskov zaznamenala za uplynulých 24 hodín nad regiónom strednej Európy už okolo 4700 bleskových úderov.

V týchto chvíľach sú búrky najaktívnejšie na severe Chorvátska v oblasti Istrie, či na severozápade Nemecka, kde sa vyskytujú početné búrky.

aktuálna blesková aktivita nad Európou, zdroj: Blitzortung
aktuálna blesková aktivita nad Európou, zdroj: Blitzortung

Uplynulé popoludnie však prinieslo množstvo búrok aj do Francúzska, či do oblasti Beneluxu. Búrky sa pri prípadných prehánkach môžu vyskytovať v našej oblasti aj v nasledujúcich hodinách.

Kde udreli blesky za uplynulých 24 hodín nájdete v galérii.

Najnovšie správy