V Európe teploty stúpajú nad +40°C. Cez víkend u nás bude do +35°C

- P.M.
Článok
Na našom území začala vlna slnečného počasia, ale horúčavy prídu až cez víkend. Tie sa však už teraz vyskytujú v západnej Európe.

Kto ešte nebol na dovolenke, tak nemusí ďaleko chodiť. Počasie v nasledujúcich dňoch bude na našom území poriadne dovolenkové. Do našej oblasti totiž bude prúdiť teplý vzduch, vďaka čomu sa teploty vyšplhajú nad +30°C a v najteplejších lokalitách Slovenska môžu atakovať hranicu +35°C.

Horúčavy už zvierajú západnú Európu

Počasie vo väčšine štátov Európy aktuálne ovplyvňuje mohutná tlaková výš, ktorej stred sa nachádza nad nemecko-poľským pohraničím. V mnohých štátoch tak panuje jasné až polooblačné počasie, avšak teplý vzduch zatiaľ prúdi od juhozápadu len do západnej Európy a tak to bude do konca pracovného týždňa.

Už počas stredy zaznamenali v západnej Európe veľmi vysoké teploty. Vo francúzskom meste Blois namerali teplotu +37,9°C a v španielskom Badajoze dokonca až +40,6°C.

Oproti tomu na našom území sme maximálnu teplotu namerali v Dudinciach a to ,,len,, na úrovni +28,4°C.

Cez víkend nás čakajú horúčavy

Teplý vzduch si však v nasledujúcich dňoch bude raziť cestu aj do viacerých vnútrozemských štátoch Európy. Stred tlakovej výše sa totiž presunie nad Ukrajinu a po jej zadnej strane začne aj nad naše územie zatekať od juhozápadu veľmi teplý vzduch.

Maximálne teploty by sa v sobotu mali na našom území vyšplhať na +27 až +32°C a v nedeľu a v pondelok maximá dosiahnú hranicu +34°C.

V utorok sa ochladí

Počas utorka by cez naše územie mal postúpiť studený front, ktorý prinesie prehánky a búrky. Počasie sa však rýchlo začne zlepšovať, nakoľko od západu sa do našej oblasti rozšíri ďalšia oblasť vysokého tlaku vzduchu.

Ensembel teploty numerického modelu GFS naznačuje ochladenie ku koncu mesiaca, ale na začiatku septembra opäť ustálenie teplôt s maximami okolo +30°C.

Po pomerne chladnom začiatku augusta, nás tak čaká horúci záver. September je síce prvý jesenný mesiac, ale začiatok sa stále bude niesť v teplom rytme.