V Európe zúri silný orkán. Presne po 11 rokoch sa silný vietor vrátil

Článok
18. január 2007 vošiel do histórie meteorológie. Orkán Kyrill si vyžiadal v Európe desiatky obetí. Presne na deň po 11 rokoch sa vrátil ďalší orkán.

Časová zhoda je to pomerne zaujímavá. Presne pred 11 rokmi zasiahla Európu jedna z najsilnejších veterných búrok v novodobej histórii. Orkán Kyrill si vyžiadal desiatky obetí po celej Európe. U našich západných susedov v Česku si orkán vtedy vyžiadal 4 obete.

Dnes, presne po 11 rokoch sa k nám vrátil orkán opäť. Od rána vystrája v Európe orkán Friederike. Tá zasiahne štáty od Holandska až po Slovensko.

Friederike prinesie poryvy až okolo 200 km/h

Orkán Friederike je silný vietor, ktorý sprevádza hlbokú tlakovú níž, ktorá sa volá rovnako a pohybuje sa od Severného mora nad severné Poľsko. Táto tlaková níž je pomerne hlboká. Tlak v jej strede klesá pod 980 hPa, čo spôsobuje silný tlakový gradient a práve to vyvoláva silné prúdenie, ktoré sa prejavuje na rýchlosti vetra.

Na mape vidieť synoptickú situáciu na štvrtok

 

Silný vietor zasiahne mnohé štáty Európy. To najhoršie má za sebou už Holandsko a teraz smeruje veterná búrka do Nemecka, Poľska a Česka.

 

Friederika mala obrovskú silu. V Holandsku má obete

Orkán už vo štvrtok ráno zasiahol Holandsko s ohromnou silou. Aj v mestách dosahovali poryvy vetra v nárazoch rýchlosť až 130 km/h. Vietor bol taký silný, že sa ľudia nevedeli udržať na svojich nohách:

Veľké problémy hlásia aj z prístavu Rotterdam, kde vietor dosahoval takú silu, že sa rútili nadol postavené kontajnery.

Úrady z Holandska informovali, že orkán Friederike má už dve ľudské obete. Strecha v obci Olst zabila 62-ročného muža a pri nemeckých hraniciach v obci Enschede zomrel vodič po tom, ako na auto spadol strom.

Orkán sa presúva do Nemecka

Orkán sa presúva smerom nad Nemecko. V Severnom Porýnii-Vestfálsku zatvorili školy a úrady. Úradníci vyzvali ľudí, aby radšej zostali doma. Vietor totiž môže v nárazoch dosahovať rýchlosť až okolo 200 km/h.

K 13:00 zaznamenali nemeckí meteorológovia najsilnejší vietor na hore Brocken v pohorí Harz a to až s rýchlosťou 184 km/h.

Zaznamenané nárazy vetra k 13:00

 

Pre silný vietor zastavili v severnom Porýnii-Vestfálsku železničnú dopravu s výnimkou vlakov kategórie ICE, ktoré jazdia so zníženou rýchlosťou. 

Nemeckí energetici o 14:00 informovali, že bez elektriny zostalo už 100 000 ľudí. Orkán by mal vystrájať do večerných hodín, kedy sa presunie nad Česko, Poľsko a čiastočne aj nad naše územie.

Z Nemecka už hlásia aj prvú obeť. Ide o 59-ročného muža, ktorého zabil padajúci strom.

Do našej oblasti príde snehová fujavica

Komplikácie sa očakávajú aj v našej oblasti. Českí meteorológovia vydali pre severnú polovici krajiny výstrahu 2.stupňa pred silným vetrom. Očakávajú sa nárazy s rýchlosťou až 130 km/h. Poliaci vydali výstrahu 2.stupňa pre južné Poľsko a podobne platí výstraha 2.stupňa aj u nás, kde by mal byť najsilnejší vietor na severe krajiny. 

Najsilnejšie nárazy však budeme môcť pozorovať na hrebeňoch Tatier. Vietor tu môže v nárazoch dosahovať rýchlosť až okolo 150 km/h.

Veľké problémy však prinesie aj sneženie. To sa k nám začne v priebehu večera rozširovať:

Silné sneženie v kombinácii so silným vetrom bude na cestách severného Slovenska vytvárať snehové jazyky a záveje, a tak sa už teraz pripravte na rozsiahle komplikácie v doprave.

img