V Európe zúrili tornáda. Tornádo o sile F2 včera ničilo južné Nemecko

Článok
Silné búrky priniesol studený front, ktorý sa presúva cez Európu. V Nemecku sa tento týždeň vyskytlo až 6 tornád.

Až 6 tornád napočítali nemeckí meteorológovia počas utorka a stredy v Nemecku. Najsilnejšie tornádo sa vyskytlo v priebehu včerajšieho večera. Vyskytlo sa severozápadne od Mníchova a podľa spôsobených škôd dosiahlo intenzitu o sile F2. Takéto silné tornáda sú v našej oblasti nezvyčajné.

 

V utorok sa silné búrky vyskytli v centrálnej časti Nemecka a priniesli celkovo štyri tornáda. Tie spôsobili len menšie škody a vyžiadali si niekoľko zničených striech a stromov. Omnoho vážnejšie boli tornáda, ktoré sa včera večer vyskytli na juhu Nemecka. Jedno sa vyskytlo v okolo Freiburghu na juhozápade Nemecka a druhé, výrazne silnejšie ničilo mestá Stettenhofen a Affing, severne od Augsburgu.

 

Tornádo, ktoré tu dosadlo prinieslo krúpy s priemerom 5 cm a poryvy vetra s rýchlosťou cez 120 km/h. Tornádo spôsobilo najvážnejšie škody na 150 metrovom páse. Množstvo domov prišlo o svoje strechy a na niektoré pôsobilo tornádo až deštrukčne a tieto domy budú musieť byť zbúrané.

Séria tornád, ktorá sa vyskytla v Nemecku si našťastie nevyžiadala obete na životoch. Zranilo sa sedem ľudí, ale škody sa počítajú na milióny eur.

img