V hniezdach vtákov sa hromadí odpad. Odborníci varujú

27.03.2018 o 16:23 - P.M.
Článok

Poľskí vedci priniesli alarmujúcu správu. Až takmer v polovici hniezd bocianov sa nachádzajú odpadky. Jedná sa prevažne o nylónové nite a fólie. Odpad skracuje život vtákom.

V hniezdach vtákov sa hromadí odpad. Odborníci varujú

Ľudia produkujú obrovské množstvo odpadu, ktorý je v v životnom prostredí prítomný takmer všade. Zvieratá sa museli prítomnosti odpadu prispôsobiť a niektoré ho od potravy nedokážu spoľahlivo rozlíšiť a odpad sa dostáva až do ich tiel.

Odpad vtáky nielen konzumujú, ale dokonca ho niektoré vtáky považujú za súčasť prírody. Austrálsky vták šiatorník sa plastovým odpadom a lesklým celofánom dokonca ozdobuje aby vábil samičky.

Vrabci do svojich hniezd zasa prinášajú ohorky cigariet, ktoré majú pôsobiť ako prostriedok proti vonkajším parazitom. Z dlhodobého hľadiska však prítomnosť toxínov oslabuje organizmus ich mláďat. 

V Poľsku zistili, že až v 42% hniezd bocianov sa nachádza nejaký odpad. Prítomnosť odpadu znamená nebezpečie pre mláďatá a v reťazci potom vedie k skoršiemu úhynu. 

Od päťdesiatych rokov do roku 2017 vyrobil človek 8,3 miliardy ton plastov pričom každoročne sa počet plastov zvyšuje. Problémom je najmä veľmi dlhá doba ich rozkladu.