V Hnúšti stále horí. Vydali výstrahu pred smogom

07.10.2018 o 14:55 - Hnúšťa - Peter Minárik
  • Článok

Niekoľko desiatok profesionálnych hasičov a členov dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) pokračuje aj v nedeľu v likvidácii požiaru skládky odpadu v Hnúšti v okrese Rimavská Sobota. Na mieste totiž dochádza k opätovnému rozhoreniu ohnísk. 

V Hnúšti stále horí. Vydali výstrahu pred smogom
zdroj: TASR

Skládka pri meste začala horieť v piatok (5. 10.) nadránom. Na plochu zasiahnutú požiarom navážali v piatok aj sobotu autá zeminu z neďalekej skládky.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu pred závážnou smogovou situáciou pre častice PM10 pre Hnúšťu v okrese Rimavská Sobota. Informuje o tom na svojej webovej stránke. 

“Príčinou smogovej situácie sú vysoké emisie PM10 z horiacej skládky odpadu," informujú meteorológovia, podľa ktorých možno vysoké koncentrácie PM10 očakávať v miestach zasiahnutých dymom z horiacej skládky, informovala TASR.Výstraha platí od nedeľného rána 04.00 h do odvolania. Hodnota prvého prekročenia prahu dosiahla v uvedenej lokalite 166 µg/m3, pričom v predchádzajúcich dňoch dosiahla priemernú dennú hodnotu 117 (5.10.) a 108 (6.10.) µg/m3 a maximálne denné hodnoty 366 resp. 357 µg/m3. SHMÚ varuje pred smogovou situáciou, ak je na jednotlivej stanici viac ako 35-krát v kalendárnom roku prekročená priemerná denná hodnota PM10 nad 50 µg/m3

"K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo – cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy,”uvádza SHMÚ, ktorý v tejto súvislosti radí obmedziť čas pobytu a fyzické aktivity vonku a skrátiť vetranie obytných miestností.

Najnovšie správy