V Jelšave je opäť znečistený vzduch

10.01.2019 o 21:15 - Ľ.F.
Článok

Nepriaznivé rozptylové podmienky už pravidelne počas zimy zhoršujú smogovú situáciu v Jelšave. Stalo sa tak aj tento raz, kedy boli opäť prekročené hodnoty prahu. 

V Jelšave je opäť znečistený vzduch

Slabý vietor, teplotná inverzia a zimné ročné obdobie. Aj toto sú prvky, ktoré prispievajú v Jelšave k zvýšeným koncentráciam smogových častíc. Pri slabom vetre a teplotnej inverzii sa vzduch nepremiešava a k tomuto všetkému prispieva aj zimné ročné obdobie.

Počas zimy totiž prebieha vykurovacia sezóna a pri zlých rozptylových podmienkach koncentrácie mikročastíc narastajú. Dnes o 12-tej hodine dosiahla koncentrácia častíc PM10 hodnotu 162,5  µg/m3. O 15-tej hodine prekročila 12-hodinová koncentrácia častíc PM10 hodnotu 100 µg/m3, čo viedlo k vydaniu upozornenia pred smogovou situáciou.

Vysoká koncentrácia týchto častíc môže spôsobiť respiračné problémy. K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo – cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy (SHMÚ).