V Košiciach kvôli rozšíreniu cesty vyrúbu takmer 400 stromov

10.01.2021 o 15:04 - Dominik Cenkner
  • Článok

Obyvatelia košického sídliska Nad jazerom mali včera oči pre plač. Kvôli plánovanému rozšíreniu cesty na Slaneckej ulici, totiž začali s výrubom stoviek stromov.

V Košiciach kvôli rozšíreniu cesty vyrúbu takmer 400 stromov
S výrubom stromov začali včera, Foto: Lenka Lenulik Niková

Mesto Košice chce s rekonštrukciou cesty začať ešte tento rok. Aj preto už v týchto dňoch prebieha prvá časť stavebných prác. Tá spočíva v odstránení 381 topolí, ktoré lemovali cestu na tomto sídlisku.

Aleja topolí spolu so samotným jazerom sú, resp. boli doslova znakom celého sídliska. Niet sa čomu čudovať, že najmä dospelí obyvatelia mali pri pohľade na pilčíkov slzy v očiach.

Na sociálnych sieťach sa na margo tohto kroku rozprúdila živá diskusia. Ako inak, aj v tomto prípade sa ľudia delia do dvoch skupín.

Obom je za topoľami smutno. Jedni však argumentujú tým, že boli staré a cestu je potrebné rozšíriť. Druhí si myslia, že by sa to dalo spraviť aj inak.

Vyjadrili sa aj samotní odborníci na zeleň v meste. Podľa nich bola väčšina stromov už nezdravých a po dobe svojej životnosti. Pri silnejšom vetre z nich padali konáre, v jednom prípade dokonca strom spadol na zastávku električiek.

Mesto navyše za každý vyrúbaný strom zasadí dva ďalšie. Celkovo tak vysadí 774 kusov rôznych druhov. V mestskej časti Košice - Nad jazerom sa však počíta s výsadbou len 149 stromov.

Na situáciu na danej problematickej ceste mali ťažké slovo všetci vodiči, ktorí úsekom museli prejsť. V čase dopravnej špičky sa v kolónach stálo desiatky minút. Rozšírenie cesty by malo problém aspoň z časti odstrániť.

Najnovšie správy