V Krušných horách v Česku napadol žltý sneh

29.02.2020 o 17:05 - Česko - Veronika Salayová
  • Článok

V Karlovarskom kraji v Čechách dnes pozorovali zvláštny úkaz. Napadol im žltý sneh, ktorý obsahoval piesok zo západnej Sahary.

V Krušných horách v Česku napadol žltý sneh
Foto: Novinky.cz

Žltý sneh napadol dnes v ranných hodinách na Krušných horách, informujú Novinky.cz. Žltý sneh sa objavil aj v obciach Nejdek, Kraslice a Šindelová v Karlovarskom kraji.

V skorých ranných hodinách napadlo zhruba štyri a pol centimetra. Ak sa sneh trochu v rukách pritlačil, bolo zreteľne vidieť, že sneh obsahuje aj piesok.

Piesok pochádzal zo západnej Sahary z územia Maroka. Vietor tam piesok nasal a zamieril na sever k Azorským ostrovom a Španielsku.

Zároveň zo západu mieril teplý front, ktorý piesok preniesol, a ten sa s frontom dostal nad Krušné hory, kde spadol vo forme snehových zrážok.

V oblasti Sahary dochádza k podobnému javu pomerne často medzi marcom a májom. Piesok sa dostane do výšky troch až piatich kilometrov a následne padá.

V prípade, že sa piesok „stretne“ s intenzívnym prúdením, môže sa výnimočne dostať aj do strednej Európy, kde spadne vo forme zrážok, ako to bolo aj v tomto prípade.

Najnovšie správy