V ktorej európskej krajine dýchajú najviac znečistený vzduch?

02.07.2020 o 18:45 - Veronika Salayová
  • Článok

Ak si myslíte, že najviac znečistený vzduch je vo vyspelých európskych metropolách, kde premáva množstvo áut a sídlia veľké továrne, ste na omyle. Najšpinavší vzduch dýchajú v malej východoeurópskej krajine. 

V ktorej európskej krajine dýchajú najviac znečistený vzduch?
Skopje, Severné Macedónsko. Foto: unsplash

Jedna z krajín, ktorá pravidelne vykazuje veľmi vysoké hodnoty znečistenia ovzdušia, je Severné Macedónsko. V hlavnom meste Skopje hodnoty indexu kvality ovzdušia stúpajú veľmi vysoko, a to pravidelne najmä v zimných mesiacoch.

Mesto je tak znečistené, že ľudia bežne trpia mnohými respiračnými ochoreniami a mladí ľudia chcú húfne emigrovať. Situácia je taká zlá, že obyvatelia hlavného mesta takmer tri mesiace neotvárajú okná a chodia von len minimálne, lebo vzduch, ktorý dýchajú, im dráždi hrdlo. 

Skopje pravidelne vedie na zozname najviac znečistených miest v Európe a niekedy aj na svete. Napríklad v roku 2018 úrovne PM10 (malých znečisťujúcich látok s veľkosťou 10 nanometrov, ktoré sú škodlivé pre ľudské zdravie) prekročili limity v 202 dní v roku. 

Najhoršia situácia je najmä počas zimných mesiacov. Severné Macedónsko patrí medzi chudobnejšie a menej rozvinuté krajiny Európy. Ľudia v priemere zarábajú 250 eur, čo ich vedie k tomu, aby kúrili drevom, všelijakým kuchynským odpadom a neraz aj plastmi. Obyvatelia jazdia na starých automobiloch, ktoré v mnohých prípadoch nespĺňajú emisné normy. 

Kvalitu zhoršujú aj samotné elektrárne a priemysel. Všetok ten smog v meste je zachytávaný vysokými horami okolo Skopje, čím sa problém so špinavým vzduchom prehlbuje. 

Zaujímavé je, že samotní obyvatelia mesta si donedávna neuvedomovali, aká zlá je situácia v meste ohľadom znečistenia vzduchu. Mladý študent Gorjan Jovanovsk náhodne vyvinul aplikáciu AirCare, ktorá obyvateľom ukazuje parametre kvality ovzdušia v ich meste. Aspoň týmto spôsobom si niektorí obyvatelia uvedomili rozsah znečistenia v ich meste. 

Najnovšie správy