V lete hrozia lesné požiare v celej Európe, riziko je veľké aj u nás

03.06.2020 o 07:15 - Veronika Salayová
  • Článok

Európska únia očakáva, že suché počasie spôsobí v nadchádzajúcich mesiacoch mnohé lesné požiare v Európe, a to aj v krajinách strednej a severnej Európy.

V lete hrozia lesné požiare v celej Európe, riziko je veľké aj u nás
Foto: Reuters

Podľa Európskeho informačného systému o lesných požiaroch  (EFFIS) sa situácia ohľadom výskytu lesných požiarov v priebehu letných mesiacov môže zhoršiť a hrozí, že počet požiarov kvôli suchu vzrastie.

Janez Lenarcic, krízový komisár EÚ, nedokázal predpovedať, či bude tento rok horší ako minulý rok, keď požiare priniesli do Európy rekordnú úroveň devastácie, ale uviedol, že riziko rozsiahlych a viacnásobných požiarov je veľmi vysoké a pravdepodobné.

„Oblasti, ktoré sú náchylné na lesné požiare, sa už nenachádzajú iba v južnej časti Európy, ale aj v strednej Európe a dokonca aj v severných častiach,“ uviedol komisár.

Oblasti sucha, kde hrozia početné lesné požiare, môžu byť počas horúcich letných mesiacov rozšírené na mnohých lokalitách strednej Európy. Veľké sucho počas jarných mesiacov zaznamenali v Maďarsku aj v Čechách, a sucho bolo aj u nás. Na jar sa na Slovensku už objavilo viacero lesných požiarov.

Lesné požiare v posledných dňoch v dôsledku dlhodobého sucha zaznamenali aj vo Švédsku a v severnom Francúzsku.

Najzraniteľnejšie krajiny sú Taliansko či Portugalsko kvôli ich teplejšiemu podnebiu, no riziko je vysoké aj v ďalších európskych krajinách, Slovensko nevynímajúc.

 

Najnovšie správy