V Maďarsku sa včera vyskytlo ďalšie tornádo

11.06.2021 o 07:15 - Moháč, Maďarsko - Ľubomír Franko
  • Článok

V priebehu štvrtku sa na juhu Maďarska vyskytlo ďalšie tornádo. Podobne ako pred pár dňami, išlo o slabší druh tornáda nazývaný „landspout“. Tieto tornáda dosahujú nižšiu rýchlosť vetra a líšia sa oproti tým klasickým aj procesom vzniku.

V Maďarsku sa včera vyskytlo ďalšie tornádo

V priebehu štvrtka sa v rozsiahlej oblasti Európy tvorili početné búrky. Tie boli v Maďarsku aj početnejšie a prinášali krupobitie či silné prívalové zrážky.

Výrazné krupobitie sa vyskytlo napríklad v meste Jászfényszaru, východne od Budapešti. Krúpy tam vytvorili aj slabú vrstvu, ktorá sa následne začala topiť.

Ešte zaujímavejšie prejavy však pozorovali na krajnom juhu krajiny. Neďaleko Moháča totiž pozorovali výraznú trombu.

Prvotné hlásenia ale nehovorili o tom, že by sa lievikovitý oblak mohol dotknúť povrchu zeme. Z ďalších videí a fotografií bolo ale toto tvrdenie vyvrátené.

Na krajnom juhu Maďarska sa vo štvrtok vyskytlo slabšie tornádo, ktorého typ sa nazýva „landspout". Takéto tornáda vznikajú mimo mezocyklón, čiže búrok s rotujúcim výstupným prúdom.

Vznikajú najmä v oblastiach pod búrkovou oblačnosťou, kde sa pri povrchu zbiehajú vetry a vzduch je tak nútený stúpať. Takéto podmienky sú často závislé od lokálneho reliéfu, či zhody náhod. 

Pozrite si, ako vyzeralo včerajšie tornádo na krajnom juhu Maďarska na krátkom videu. Ďalšie fotografie javu nájdete vo fotogalérii pod článkom.

Najnovšie správy