V Michigane sa pretrhla hrádza. Evakuovali tisíce ľudí

20.05.2020 o 16:02 - Ľubomír Franko
  • Článok

Viac ako 10-tisíc obyvateľov amerického štátu Michigan muselo byť evakuovaných po tom, ako sa tam po niekoľko dní trvajúcich intenzívnych zrážkach pretrhli dve priehrady. 

V Michigane sa pretrhla hrádza. Evakuovali tisíce ľudí

Po niekoľkodňových intenzívnych dažďoch sa v oblasti amerického štátu Michigan pretrhli dve priehrady. Americká meteorologická služba v súvislosti s udalosťou vydala výstrahu pred bleskovými povodňami na rieke Tittabawassee. Ide o priehrady Edenville a Sanford.

Na viacerých miestach bol už vyhlásený mimoriadny stav. Michiganská guvernérka Gretchen Whitmerová ho vyhlásila pre celý okres Midland County. V tomto okrese sa nachádza aj mesto Midland, ktoré je domovom približne pre 40-tisíc obyvateľov.

V Midlande sa nachádza aj agrochemická firma Dow Chemical, ktorá už podnikla potrebné núdzové opatrenia.

V meste Midland očakávajú hydrológovia historicky najvyššiu hladinu rieky Tittabawassee, ktorá môže zaplaviť mesto do výšky až 2,7 metra.

Priehradu Edenville postavili v roku 1924 a v roku 2018 bol jej stav vyhlásený za neuspokojivý. Naopak, technický stav priehrady Sanford, postavenej v roku 1925 označili úrady za dostatočný. 

Národná meteorologická služba NWS označila situáciu za mimoriadne nebezpečnú a život ohrozujúcu. Podľa meteorológov bude výška hladiny rieky Tittabawassee vrcholiť v stredu ráno miestneho času na rekordnej úrovni 11,5 metra.

Najnovšie správy