V Moskve napadlo cez pol metra snehu. Zrejme tam padne aj 65-ročný rekord

13.02.2021 o 15:02 - Dominik Cenkner
  • Článok

Nielen v našich končinách zažívame zimu s poriadnymi mrazmi a snežením. Svoje by o tom vedeli povedať aj obyvatelia Ruska, resp. jeho hlavného mesta Moskvy. Výdatné sneženie tam zrejme prekoná 65-ročný rekord.

V Moskve napadlo cez pol metra snehu. Zrejme tam padne aj 65-ročný rekord
Moskvu zasypal sneh, zdroj: Evgenia Novozhenina

V Moskve môže po výdatnom snežení padnúť rekord z roku 1956. V tom čase tam namerali 60 centimetrov snehu.

Dnes ráno ležalo v meste 56 cm snehu. Pričom za obdobie o niečo dlhšie než jeden deň spadlo z neba podľa meteorológov 75 % priemerného februárového množstva snehu.

Úrady povolali do boja so snehovou kalamitou 12 tisíc ľudí. Aj napriek tomu vznikali na cestách zápchy a aj letiská boli prinútené prerušiť viaceré spoje.

Z dostupných údajov vyplýva, že pod takou snehovou pokrývkou ležala Moskva naposledy pred takmer ôsmimi rokmi. Ku kalamite sa vyjadril aj zástupca moskovského primátora, Pjotr Birjukov.

Ten uviedol, že v uplynulých dňoch mestské služby odhrnuli z ciest viac než milión metrov kubických snehu.

Snehové záveje spôsobili chaos na cestách, úrady preto museli posilniť verejnú dopravu. Množstvo snehu obmedzili prevádzku na všetkých troch moskovských letiskách.

Husté sneženie v oblasti však pokračuje aj naďalej. Miestne médiá ho označujú za najvýdatnejšie sneženie za niekoľko desiatok rokov.

Je preto možné, že spomínaný rekord z roku 1956 nakoniec bude prekonaný. Všetko ukážu najbližšie hodiny.

Najnovšie správy