V našej oblasti vyčíňa búrka Luis. Tvoria sa početné búrky

13.03.2021 o 15:17 - Peter Minárik
  • Článok

V našej oblasti vyčíňa ďalšia búrka. Tá dostala pomenovanie Luis a v týchto chvíľach spôsobuje škody predovšetkým v Nemecku a v oblasti Beneluxu, kde úraduje silný vietor a búrky.

V našej oblasti vyčíňa búrka Luis. Tvoria sa početné búrky

Po veternej búrke Klaus, ktorá priniesla veterné počasie aj na naše územie v priebehu štvrtka a včerajšieho dňa vyčíňa v Európe ďalšia tlaková níž, ktorú nemeckí meteorológovia pomenovali ako Luis.

Búrka Luis v týchto chvíľach okrem silného vetra prináša aj početné bleskovú aktivitu do Nemecka.

Vietor vyvracia stromy

Luis prináša silný nárazový vietor, predovšetkým do Nemecka. Nárazový vietor dosahuje rýchlosť 80 až 100 km/h, čo spôsobuje problémy na viacerých miestach Nemecka.

V Nemecku sú hasiči v pohotovosti a zasahujú pri množstve popadaných stromov. Najhoršia situácia je v Severnom Porýní-Vestfálsku, v Porýní-Falcku a v Sársku, kde nárazy vetra dosahujú najvyššiu rýchlosť. Na pobreží Severného mora dosahujú vlny výšku až 2 metrov.

Komplikácie sa očakávajú počas celého dnešného dňa. Silný vietor vyčíňa aj v susednom Česku. Silný nárazový vietor aj mimo hôr presahuje rýchlosť 80 km/h. V Plzni a v Prahe už namerali nárazy o sile 70 km/h.

Búrky sa tvoria na mnohých miestach

Okrem silného vetra sa v strednej Európe vyskytujú aj početné búrky, ktoré sú najintenzívnejšie v Nemecku. Počas dnešného dňa už udrelo viac ako 4000 bleskov.

Búrky prinášajú zosilnenie vetra a krúpky. V Nemecku boli zaznamenané aj snehové búrky.

Búrky sa v týchto chvíľach vyskytujú v mnohých častiach predovšetkým na severe a západe Nemecka, ako aj v oblasti Beneluxu.

Prvé búrky sa však objavujú už aj v Česku. Búrlivo je predovšetkým západne od Karlových Varov. 

aktuálna blesková aktivita, zdroj: Blitzortung
aktuálna blesková aktivita, zdroj: BlitzortungAktuálnu polohu búrok a zrážok sledujte TU.

Najnovšie správy