V našich ľadových jaskyniach sa stráca ľad. Čo to spôsobuje?

13.08.2020 o 06:50 - Veronika Salayová
  • Článok

V posledných rokoch je ľadu v slovenských ľadových jaskyniach menej.

V našich ľadových jaskyniach sa stráca ľad. Čo to spôsobuje?
Demänovská jaskyňa. Foto: Správa slovenských jaskýň

V posledných rokoch ľad v Demänovskej a Dobšinskej ľadovej jaskyni ubúda. Dôvodom je, že na tvorbu ľadu v jaskyniach je potrebná tuhá zima a dostatok snehu, pre TASR uviedol geomorfológ Pavel Bella z Úseku ochrany jaskýň Správy slovenských jaskýň.

Ľad sa tvorí vodou, ktorá na jar presakuje do jaskýň z topiaceho sa snehu. „Voda, ktorá presakuje, miestami až steká do zaľadnenej jaskyne v čase intenzívnych letných dažďov, nestíha ihneď zamrznúť a, naopak, spôsobuje roztápanie ľadu. Preto v týchto miestach ľad sezónne ubúda,“ približuje geomorfológ pre slovenskú agentúru.

V spodných častiach zaľadnených jaskýň, kde teplota počas leta nestúpne nad 0 °C, sa ľad neroztápa. Ľad tak ubúda sublimáciou v dôsledku prúdenia vzduchu, konštatuje Bella.

V hornej časti Dobšinskej ľadovej jaskyne už možno pozorovať úbytok ľadu. Podľa TASR niektoré ľadové útvary zobrazené na starých fotografiách a mapách dnes chýbajú. Naopak, v spodnej časti sú ľadom pokryté kamenné bloky a sutina, ktoré predtým neboli pokryté, ako poznamenal Bella.

Objem ľadu v Dobšinskej ľadovej jaskyni a Demänovskej ľadovej jaskyni je podľa Belu ťažké presne určiť, pretože priestory majú nepravidelné tvary podláh a stien.

„Na odmeranie objemu ľadu sú potrebné geofyzikálne merania, čiže určenie hrúbky ľadu v morfologicky odlišných častiach jaskýň, ako aj rozličné geodetické metódy na zmapovanie nepravidelného povrchu ľadu,“ hovorí Bella pre TASR.

Najnovšie správy