V nedeľu nás čakajú extrémne búrky. Pozrite si kde a kedy

01.08.2021 o 03:00 - Ľubomír Franko

Posledný deň v týždni pokojný rozhodne nebude. Čakajú nás jedny z najsilnejších búrok tohto roka. Búrky prinesú najmä silný nárazový vietor, ktorý môže napáchať škody. Pozrite si kde a kedy ich očakávať. 

V nedeľu nás čakajú extrémne búrky. Pozrite si kde a kedy

V priebehu nedele hrozia na území Slovenska intenzívne búrky, ktoré môžu napáchať škody. Dôvodom týchto búrok je zvlnený studený front, ktorý sa nachádza nad západom nášho územia.

Na tomto fronte sa dnes vytvorí samostatná tlaková níž, ktorá prinesie podmienky vhodné pre vznik mimoriadne silných búrok. Dôvodom, prečo budú silné, sme sa venovali viac TU.

Búrky prinesú najmä krupobitie, prívalové zrážky a silný nárazový vietor, ktorý môže lokálne dosahovať aj cez 100 km/h.

Prvé výraznejšie búrky už dopoludnia

Prvé výraznejšie búrky sa očakávajú už dopoludnia. Vzniknúť by mali v oblasti východného Rakúska a krajného severozápadu Maďarska niekedy po 5. hod. ráno.

Postupovať budú ďalej na severovýchod a počas svojej existencie môžu prinášať krupobitie či silný nárazový vietor. Ten ale nebude tak silný, ako sa očakáva pri búrkach popoludní.

Dopoludňajšie búrky by mali postúpiť cez západné a stredné Slovensko ďalej na severovýchod. Pravdepodobne dorazia až na východ, no šanca je nižšia ako na strednom či západnom Slovensku. Na východ by mali prípadne doraziť medzi 11:00 a 13:00. 

Dopoludňajśie búrky zasiahnu najmä tieto oblasti, zdroj: Meteologix
Dopoludňajśie búrky zasiahnu najmä tieto oblasti, zdroj: Meteologix

Najsilnejšie búrky dorazia popoludní

Najsilnejšie búrky sa očakávajú popoludní. Vzniknúť by mali na zadnej strane tlakovej níže, v oblasti západného Rakúska. 

Tieto búrky sa budú veľmi rýchlo formovať do búrkových komplexov a začnú veľmi rýchlo postupovať naprieč západným Slovenskom ďalej na východ.

Sprevádzané budú veľmi silným nárazovým vetrom, ktorý môže dosiahnuť rýchlosť extrémnych 100 až 130 km/h.

Prvé silnejšie búrky sa vytvoria okolo poludnia a popoludní postúpia naprieč celým Slovenskom ďalej na východ. 

Na východe sa očakávajú až vo večerných hodinách. Doraziť by tam mala vlna z Maďarska, ktorá bude sprevádzaná takisto mimoriadnymi nárazmi vetra.

Maximálne nárazy vetra v nedeľu, zdroj: Meteologix
Maximálne nárazy vetra v nedeľu, zdroj: Meteologix

Okrem búrkových komplexov sa môžu vyskytnúť aj samostatné supercelárne búrky. Ich poloha sa ale nedá predikovať, preto je lepšie sledovať náš iRadar, kde môžete vidieť polohu zrážok naživo.

Tieto supercelárne búrky prinesú veľké krúpy. Vzhľadom na nízku kondenzačnú hladinu, výraznú vlhkosť v spodných vrstvách troposféry a výrazné stáčanie vetra s rastúcou výškou, nie je vylúčený ani vznik tornáda.