V niektorých oblastiach Austrálie opäť hrozia ničivé požiare

10.07.2020 o 15:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Na prelome rokov 2019 a 2020 zasiahli austrálsky kontinent ničivé požiare, ktoré si vyžiadali desiatky obetí. Situácia bola natoľko vážna, že austrálsky premiér Scott Morrison vtedy označil toto obdobie za „Čierne leto“.

V niektorých oblastiach Austrálie opäť hrozia ničivé požiare
Ničivé požiare v Austrálii z januára tohto roku, Foto: Dean Lewins

Sezóna požiarov sa pre Nový Južný Wales oficiálne skončila 31. marca tohto roka. Kompetentní však už teraz hovoria o tom, že v prípade nedostatku zrážok hrozí živel v Austrálii opäť. A to aj napriek tomu, že tam práve majú zimu.

Podľa výskumného strediska Bushfire and Natural Hazards CRC hrozia požiare na tých miestach, ktoré neboli zasiahnuté požiarmi na prelome rokov. Väčšinu územia štátu Nový Južný Wales už vďaka zrážkam netrápi až tak extrémne sucho.

Odborníci si však robia obavy o severnú časť a rovnako o severné a južné pobrežie. „Z dôvodu pretrvávajúcich suchých podmienok a zníženej pravdepodobnosti nadpriemerných zrážok sa v spomínaných územiach očakáva v tomto ročnom období v oblastiach nespálených po požiaroch v minulej sezóne nadpriemerný požiarny potenciál,“ uvádza sa v správe.

Meteorológovia predpovedajú výdatnejšie zrážky v závere tohto mesiaca. Počasie je však veľmi premenlivé a je možné, že nakoniec do danej oblasti dážď nedorazí.

Ničivé požiare zo začiatku tohto roka spôsobili v celej Austrálii obrovskú skazu. Zhorelo viac ako 12,5 milióna hektárov pôdy, vyše 3000 domov bolo zničených a zomrelo najmenej 33 osôb vrátane šiestich hasičov.

Najnovšie správy