V noci bude vrcholiť roj Perzeidov. Počasie bude priať

11.08.2020 o 19:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Túto noc vrcholí obľúbený meteorický roj Perzeidy. Na našom území budú podmienky na nočné pozorovanie ideálne. 

V noci bude vrcholiť roj Perzeidov. Počasie bude priať
Foto: Marko Korošec/Severe Weather Europe

Meteorický roj Perzeidy tento rok vrcholia od 11. až 13. augusta. Na Slovensku máme ideálne podmienky na ich pozorovanie. 

V noci pred z 11. na 12. augusta máme veľmi priaznivé počasie, ktoré praje milovníkom a nadšencom vesmírnych javov. Perzeidy sú naozaj krásne a oplatí sa ich pozorovať. Najlepšie ich bude vidieť v prvej polovici noci. 

Sú to rýchle a jasné meteory a často za sebou zanechávajú stopu. Ich radiant je v súhvezdí Perzea, ktorý bude v čase maxima 75° nad východným obzorom.

Môžeme ich narátať 15 až 40 meteorov za hodinu. Okrem nich však môžeme na oblohe zbadať aj iné meteory z iných meteorických rojov ako napríklad meteory z Kappa Cygnidy či Severné a Južné Delta Aquaridy.

Veľmi dobré podmienky okrem Slovenska na pozorovanie sú aj v Českej republike, v Poľsku, vo východnom Nemecku či na Pobaltí.

Veľmi dobré podmienky pre pozorovanie Perzeíd sú na väčšine nášho územia. Zdroj: Severe Weather Europe
Veľmi dobré podmienky pre pozorovanie Perzeíd sú na väčšine nášho územia. Zdroj: Severe Weather Europe
 
Meteory sú vo všeobecnosti malé telieska patriace do Slnečnej sústavy, väčšinou kamennej povahy, ktoré pri prelete Zemskou atmosférou zažiaria. Perzeidy zanechala na trati pri svojich obehoch okolo Slnka dlhoperiodická kométa 109P/Swift-Tuttle. 

Meteorický roj Perzeidy bude na oblohe aktívny ešte do polovice augusta. 

Najnovšie správy