V noci na nedeľu sme zaznamenali prvú tropickú noc tohto roku

14.06.2020 o 09:30 - Ľubomír Franko
  • Článok

Na Slovensku sme zaznamenali zo soboty na nedeľu prvú tropickú noc tohto roku. Teplota neklesla pod +20 °C v dvoch krajských mestách na východe.

V noci na nedeľu sme zaznamenali prvú tropickú noc tohto roku
Ilustračná fotka, zdroj: Pixabay

Na Slovensko naďalej prúdi od juhu veľmi teplý a vlhký vzduch. Vysoká relatívna vlôhkosť vzduchu neslúži len ako palivo pre búrky, no takisto zabraňuje nočnému ochladzovaniu vzduchu.

Vzduch nasýtený vodnou parou má vyššiu tepelnú kapacitu a preto sa pomalšie ochladzuje, ale aj ohrieva. V jeho prítomnosti preto nepozorujeme výraznejšie amplitúdy dennej teploty.

Aj počas noci zo soboty na nedeľu sme na Slovensku zaznamenali takúto situáciu. Teploty sa na niektorých miestach nedostali pod hranicu +20 °C, čo nazývame tropickou nocou.

Dnešné minimálne denné teploty na východe Slovenska
Dnešné minimálne denné teploty na východe Slovenska

Prvú tropickú noc tohto roku sme zo staníc v sieti SYNOP zaznamenali hneď v dvoch najväčších mestách východného Slovenska.

Teplota v Prešove klesla počas noci na +20,1 °C a podľa dostupných informácii sa pod hranicu +20 °C nedostala. Podobne to bolo aj v Košiciach, kde namerali v noci zo soboty na nedeľu minimálnu teplotu +20,4 °C.

Minimálne teploty v noci na nedeľu
Minimálne teploty v noci na nedeľu

Výskyt tropických nocí nie je v júni nezvyčajný a počas najbližších dní sa môžu opäť vyskytnúť. Vlhký vzduch a s ním spojené početné zrážky by mali vydržať na našom území približne do konca júna.

Najnovšie správy