V noci sa Slovenskom prehnali búrky. Zanechali spadnuté stromy

29.07.2020 o 08:13 - Peter Minárik

Počas uplynulej noci cez naše územie postupoval studený front na čele ktorého sa vyskytovali silné búrky. Tie boli sprevádzané silným nárazovým vetrom a prívalovými zrážkami. Búrky spôsobovali aj škody.

Včerajší deň bol na našom území najteplejším dňom roka. Teploty vystúpili na Záhorí až na +36 °C. Do našej oblasti prúdil veľmi teplý vzduch od juhozápadu vďaka ktorému spomínané teploty stúpali tak vysoko.

Slnečné počasie a prílev teplého vzduchu na našom území labilizoval atmosféru a do tohto labilného prostredia prišiel studený front. Na jeho čele dochádzalo k tvorbe rozsiahleho búrkového komplexu.

Ten sa tiahol z Poľska, cez naše územie, Alpy až nad severné Taliansko a prinášal významnú bleskovú aktivitu. Detekcia bleskov zaznamenala na studenom fronte desiatky tisíc bleskov. Ich počet prekonal hranicu 100 000.

Intenzívne búrky zasiahli aj naše územie. Búrky dorazili krátko po 20:00 a udreli najskôr na Záhorie, kde spôsobovali aj škody. V Skalici fúkal silný vietor, ktorý vyvrátil niekoľko stromov.

Následne búrky postupovali cez naše územie a prinášali významnú bleskovú aktivitu predovšetkým na západné Slovensko. Detekcia bleskov zaznamenala na našom území až takmer 9400 bleskových úderov.

Okrem výraznej bleskovej aktivity a silného vetra prinášali búrky aj intenzívne zrážky. Najviac zrážok spadlo na západnom Slovensku a v oblasti Trenčianskeho kraja, kde sa zrážkové úhrny pohybujú od 20 do 45 mm.

Počas dnešného dňa hrozia naďalej búrky. Vyskytovať sa však budú už len na východe Slovenska.