V noci začne na Slovensku snežiť. Pozrite si kde bude do rána bielo

13.10.2020 o 21:53 - Ľubomír Franko
  • Článok

Počas noci z utorka na stredu na Slovensko opäť zavíta zima. Zvlnený studený front prinesie sneženie aj mimo hôr. Do našej oblasti totiž prenikne ďalšia vlna studeného vzduchu, vplyvom ktorej poklesne hranica sneženia aj do nižších polôh.

V noci začne na Slovensku snežiť. Pozrite si kde bude do rána bielo

Počas utorka sa cez oblasť Slovenska presúva ďalej na sever samostatná tlaková níž, ktorá vznikla na zvlnenom studenom fronte. Táto tlaková níž prináša extrémne zrážky do viacerých oblasti, no najmä na východ Banskobystrického kraja, západ Košického kraja a západ Prešovského kraja. 

Vo viacerých oblastiach napršalo za posledných 48 hodín viac ako 100 milimetrov zrážok, čo sa odzrkadlilo aj na vzostupe tokov, ktoré sa vybrežili.

Zlé počasie bude pokračovať aj počas noci, kedy sa bude naďalej ochladzovať. Studený vzduch, ktorý sa počas včerajšieho dňa dostal nad územie Českej republiky, bude počas noci a zajtrajšieho dňa od západu až juhozápadu prenikať nad územie Slovenska. 

Počas noci sa zrážky presunú najmä na Banskobystrický, Žilinský a Trenčiansky kraj. Na západnom a strednom Slovensku medzitým klesne hranica sneženia na výšku približne 400 metrov nad morom (v BB kraji bude hranica vyššie). 

Hranica sneženia v stredu ráno, zdroj: Meteologix
Hranica sneženia v stredu ráno, zdroj: Meteologix

Do rána môže preto v týchto oblastiach napadnúť sneh. V polohách blízko hranice sneženia bude snehu málo a dopoludnia sa roztopí. V oblastiach od 600 metrov ale môže napadnúť aj do 5 centimetrov čerstvého snehu.

24-hodinový úhrn snehových zrážok k strede 12:00, zdroj: Meteologix
24-hodinový úhrn snehových zrážok k strede 12:00, zdroj: Meteologix

Pripravte sa tak na to, že ráno bude na severe, predovšetkým v Žilinskom kraji zasnežené a vplyvom toho môžu nastať problémy na cestách.

 V závere pracovného týždňa sa následne mierne oteplí a sneh sa bude topiť aj na horách. Ďalšie ochladenie nás ale zrejme čaká už v priebehu budúceho týždňa.

Najnovšie správy