V noci zo soboty na nedeľu sme zaznamenali tropickú noc

04.10.2020 o 10:53 - Ľubomír Franko
  • Článok

Počas noci zo soboty na nedeľu sme na Slovensku zaznamenali tropickú noc, čiže noc, kedy teploty neklesla pod +20 °C. Zaznamenaná bola na východe Slovenska.

V noci zo soboty na nedeľu sme zaznamenali tropickú noc

Počas noci zo soboty na nedeľu prechádzal cez územie Slovenska studený front. Na jeho čele sa vyskytovali aj početné búrky, ktoré boli často aj intenzívne, sprevádzané prívalovými zrážkami a silným nárazovým vetrom.

Pred studeným frontom prúdil na Slovensko veľmi teplý vzduch od juhu. V silnom prúdení teplota ani počas noci neklesala. Pokiaľ studený front prechádza cez naše územie počas noci, teplota pred ním väčšinou nemá tendenciu klesať, no je stabilná.

Takýto prípad sa vyskytol aj počas noci zo soboty na nedeľu. Na viacerých miestach pred prechodom frontu fúkal silný južný vietor, čo zabraňovalo zostupu teplôt. 

Minimálna teplota v Orechovej neklesla pod +20,2 °C. Zdroj: SHMÚ
Minimálna teplota v Orechovej neklesla pod +20,2 °C. Zdroj: SHMÚ

Najzaujímavejšou je stanica Orechová na východe Slovenska. Počas noci tam podľa operatívnych údajov teplota neklesla po +20,2 °C, čo znamená, že sme zaznamenali tropickú noc. 

Tropické noci sa počas leta vyskytujú pomerne často. Na začiatku októbra je to ale už extrémny jav, ktorý sa často nestáva.

Najnovšie správy