V Pacifiku zúri jeden z najsilnejších tajfúnov vôbec

06.11.2019 o 09:12 - Ľubomír Franko
  • Článok

V oblasti severozápadného Tichého oceánu zúri jeden z najsilnejších tajfúnov, aké kedy boli na našej planéte zaznamenané. Halong dosahuje ekvivalent hurikánu 5. kategórie. 

V Pacifiku zúri jeden z najsilnejších tajfúnov vôbec

V oblasti západného Tichého oceánu, mimo obývaných oblastí, zúri momentálne jedna z najsilnejších búrok, akú sme kedy na našej planéte zaznamenali. 

Tajfún Halong bol ešte cez víkend len tropická depresia, no v priebehu troch dní zosilnel na extrémne silný supertajfún. Pevninu by našťastie ohroziť nemal.

foto: RAMMB
foto: RAMMB

Halong dosiahol svoje maximum v noci z utorku na stredu nášho času, kedy vietor okolo jeho oka dosahoval v nárazoch odhadom okolo 315 kilometrov za hodinu.

Očakávaný postup tajfúnu, zdroj: JMA
Očakávaný postup tajfúnu, zdroj: JMA

Tlak v jeho strede dosiahol len extrémnych 894,2 hPa, čím sa Halong stal jedným z najsilnejších tropických cyklón, aké kedy boli na našej planéte zaznamenané. Pre porovnanie, hurikán Dorian, ktorý zničil Bahamy, priniesol nárazy vetra o rýchlosti približne 300 km/h.

Očakáva sa, že supertajfún Halong postúpi ďalej na sever, kde by mal zoslabnúť. Žiadne obývané oblasti by našťastie zasiahnuť nemal.

Ako sa odhaduje intenzita tajfúnu bez priamych meraní?

Existuje metodika nazývaná Advanced Dvorak Technique (ADT), ktorá využíva satelitné merania. Na základe nich sa vie odhadnúť minimálny tlak v strede hurikánu či tajfúnu a zároveň odhadnúť maximálne nárazy vetra. 

Pomocou tejto metódy sa odhaduje intenzita jednotlivých búrok pomocou T-čísla. Hodnoty okolo T3.0 dosahujú tropické búrky, nad T7 už ide o hurikán 5. kategórie. Tajfún Halong dosiahol na tejto stupnici hodnotu T7.9. 

S minimálnym tlakom 894,2 hPa sa tajfún Halong dostáva medzi najsilnejšie hurikány a tajfúny, aké kedy boli na našej planéte zaznamenané. 

Najnovšie správy