V piatok bude sneženie intenzívne. Napadnú centimetre za krátky čas

26.02.2020 o 21:19 - Ľubomír Franko
  • Článok

V druhej polovici noci zo štvrtku na piatok postúpi nad naše územie tlaková níž Bianca. Tá prinesie sneženie, ktoré bude na viacerých miestach aj veľmi silné. Vyskytnúť sa môžu aj snehové búrky. 

V piatok bude sneženie intenzívne. Napadnú centimetre za krátky čas

Tlaková níž Bianca prinesie v piatok na naše územie intenzívne sneženie. Zrážky budú konvektívne a budú preto výdatné v krátkom čase.

Sneženie by sa malo nad naše územie dostať už v piatok krátko po polnoci. Intenzívne zrážky budú postupovať od západu a do rána sa rozšíria na veľkú časť západného a stredného Slovenska. V dopoludňajších hodinách sa presunú na východ. 

Na prednej strane tlakovej níže sa budú tvoriť konvektívne zrážky. Budú teda vznikať v silnom výstupnom prúdení a vylúčené preto nie sú ani snehové búrky.

Intenzívne zrážky postúpia naprieč Slovenskom ďalej na východ, zdroj: Meteologix
Intenzívne zrážky postúpia naprieč Slovenskom ďalej na východ, zdroj: Meteologix

Len v priebehu hodiny môže na mnohých miestach napadnúť aj 5 centimetrov, snehové vločky budú veľké. 

V piatok dopoludnia tak môžeme na mnohých miestach očakávať komplikácie v doprave. Sneženie sa nevyskytne len v nížinách, kde pôjde prevažne o dážď či zmiešané zrážky. 

Po prvej a najvýraznejšej vlne sneženia sa mierne ochladí, rozfúka a vyskytovať sa budú občasné zrážky. Tie môžu byť snehové už aj v nížinách na západe.

Najnovšie správy