V piatok dorazí ďalšia vlna zrážok. Na severe napadne aj 20 cm snehu

28.01.2021 o 20:42 - Ľubomír Franko
  • Článok

V piatok dorazí na Slovensko ďalšia vlna výdatných zrážok. V nížinách bude pršať, no na viacerých miestach bude husto snežiť. Napršať môže aj cez 10 mm, no napadnúť môže ďalších 10 cm.

V piatok dorazí ďalšia vlna zrážok. Na severe napadne aj 20 cm snehu

Vo štvrtok večer sa nad západné Slovensko nasúva frontálne rozhranie. Od západu začína snežiť, v nížinách ide prevažne o dážď a meniť sa to nebude.

Za frontálny rozhraním k nám od západu začne prúdiť teplejší vzduch. Aj to bude dôvodom, prečo bude v nížinách pršať. 

V piatok budeme pozorovať spočiatku oblačné až zamračené počasie. Na severe a severovýchode bude miestami snežiť, na západe sa budú vyskytovať prevažne dažďové prehánky.

V priebehu dňa k nám postúpi od západu ďalšie zvlnené frontálne rozhranie, ktoré prinesie ďalšiu vlnu výraznejších zrážok. Front k nám postúpi z Česka a Rakúska približne na poludnie. Sprevádzaný bude výdatnými zrážkami.

V nížinách pôjde o intenzívny dážď, no od Horného Považia, Hornej Nitry a Banskobystrického kraja severne bude snežiť. V Trenčianskom kraji bude spočiatku snežiť, no zrážky postupne prejdu do dažďa. Sneženie bude intenzívne a môže spôsobovať komplikácie na cestách. Hranicu, kde bude pršať a odkiaľ bude snežiť, môžeme pozorovať aj na mapke nižšie.

Sneženie bude prechádzať do dažďa, no na severe bude výlučne snežiť, zdroj: Meteologix
Sneženie bude prechádzať do dažďa, no na severe bude výlučne snežiť, zdroj: Meteologix

Celkovo by pri občasných zrážkach v piatok dopoludnia malo na juhozápade napršať do 5 mm zrážok, na sever a východe napadne do 5 cm snehu, v hornatejších oblastiach aj okolo 10 cm.

Počas druhej vlny popoludní sa najviac zrážok očakáva v Žilinskom kraji, predovšetkým na Kysuciach. Najmenej zrážok sa očakáva v závetrí Tatier, na Spiši. Na západe sa očakáva dážď, snežiť bude na zvyšku územia.

Na severe tak môže v piatok nasnežiť ďalších 10 až 20 centimetrov snehu, výšku nového snehu nájdete v mapke nižšie.

Očakávaný úhrn zrážok v mm pri daždi a v cm pri snežení, zdroj: Meteologix
Očakávaný úhrn zrážok v mm pri daždi a v cm pri snežení, zdroj: Meteologix

Za frontom sa zrážky transformujú už na občasný charakter a vyskytovať sa budú len miestami. V piatok večer a v sobotu dopoludnia sa budú naďalej vyskytovať po celom Slovensku. V sobotu postúpi nad územie Slovenska od severu studený front, ktorý opäť prinesie ochladenie a na sever aj sneženie.

Najnovšie správy