V piatok dorazí vlna výraznejších zrážok. Bude aj snežiť

04.03.2020 o 21:00 - Ľubomír Franko
  • Článok

V piatok dorazí na Slovensko frontálny systém, ktorý prinesie početnejšie zrážky. Od stredných polôh bude v závere pracovného týždňa aj snežiť. Napadnúť môže aj viac ako 10 cm.

V piatok dorazí vlna výraznejších zrážok. Bude aj snežiť

V závere pracovného týždňa sa dostane do strednej Európy ďalšia tlaková níž. jej stred sa bude od štvrtku večera presúvať cez Nemecko ďalej ponad severné Česko až nad Poľsko.

Po prednej strane tejto tlakovej níže k nám postúpi okludujúci front, ktorý prinesie na viaceré miesta zrážky. Tie môže byť ojedinele aj intenzívne. 

Zrážky by mali doraziť od juhozápadu a v piatok dopoludnia sa rozšíria (s výnimkou Žilinského kraja, kde ich bude veľmi málo), nad celú západnú polovicu Slovenska. 

Zrážky sa budú následne presúvať cez stredné Slovensko ďalej nad Gemer a do Košického kraja. Na východe Košického kraja a v Prešovskom kraji ich bude podobne ako v Žilinskom kraji, veľmi málo.

Od stredných polôh bude snežiť

Na viacerých miestach, od nadmorskej výšky približne 500 až 600 metrov pôjde o zrážky snehové. Tie budú padať síce pri kladných teplotách, no ich intenzita spôsobí, že sa v týchto polohách môže vytvoriť snehová pokrývka. 

Očakávaná výška nového snehu v centimetroch, zdroj: Meteologix
Očakávaná výška nového snehu v centimetroch, zdroj: Meteologix

V sobotu a počas nedele k nám bude od severozápadu po zadnej strane tlakovej níže prenikať chladnejší vzduch. Teploty napriek tomu na mnohých miestach neklesnú pod nulu a aj v stredných polohách sa sneh roztopí.

V piatok večer zrážky síce ustanú, no oblačno bude aj v sobotu, kedy sa môžu ojedinele vyskytnúť snehové prehánky a to predovšetkým na severe Slovenska. 

Nedeľa by mala byť prevažne slnečná, no ranné teploty môžu klesnúť aj pod -5 °C. 

Najnovšie správy