V piatok hrozia intenzívne búrky s krúpami a silným vetrom

22.08.2018 o 09:31 - Ľ.F.
Článok

Mnohí z nás sa už nevedia dočkať sľúbeného ochladenia, ktoré dorazí na naše územie počas víkendu. Ochladenie bude výrazné, no hrozia nám aj výrazné búrky. 

V piatok hrozia intenzívne búrky s krúpami a silným vetrom
Ilustračná foto: Peťo Kiss

V piatok sa nad naše územie od západu dostane výrazný studený front. Ten sa nad našou oblasťou začne vlniť a postupne prinesie intenzívne búrky a neskôr aj výdatný dážď. 

Predfrontálne búrky budú vznikať už okolo poludnia na horách, kde môžu priniesť najmä prívalové zrážky. Ďalšie búrky sa očakávajú na samotnom fronte, v popoludňajších hodinách. Tie začnú vznikať na západe a postupovať budú na východ. Tieto búrky už môžu byť veľmi silné a priniesť môžu silný nárazový vietor, krupobitie a prívalové zrážky. 

Modely rátajú momentálne s výraznou energiou a dynamikou, model GFS nevylučuje, že krúpy môžu v priemere dosiahnuť až 4 centimetre. Prívalové zrážky budú taktiež výrazným nebezpečenstvom, keďže búrky budú mať dostatočnú vlhkosť. 

Počas noci na sobotu sa front presunie na východ Slovenska, kde môže v ranných hodinách taktiež priniesť búrky. Medzitým sa však v oblasti západného a stredného Slovenska rozprší a od západu sa neskôr začne vyjasňovať.

Presnejšie rozmiestnenie a časovanie zrážok prinesieme počas zajtrajšieho dňa, kedy to bude jasnejšie. 

Najnovšie správy