V piatok zasiahnu Slovensko veľmi silné búrky. Pozor na krupobitie

25.06.2020 o 16:50 - Ľubomír Franko
  • Článok

V piatok sa na Slovensku ale aj v okolitých krajinách očakávajú mimoriadne silné búrky. Priniesť môžu prívalové zrážky a krupobitie, ktoré môže spôsobiť škody.

V piatok zasiahnu Slovensko veľmi silné búrky. Pozor na krupobitie

Veľmi nepriaznivá situácia sa počas zajtrajšieho dňa očakáva v našej oblasti. Výšková tlaková níž k nám prinesie intenzívne búrky, ktoré môžu spôsobiť škody.

V oblasti strednej Európy sa bude počas piatku udržiavať výšková tlaková níž so stredom nad Českou republikou. Od juhu k nám zároveň prúdi teplý a vlhký vzduch. Kombinácia týchto dvoch faktorov vyvolá vznik búrok, ktoré budú naviac podporované silným výškovým prúdením.

Búrky sa očakávajú už v noci na piatok, tie by sa mali vyskytovať najmä na juhu Slovenska a zatiaľ by nemali byť intenzívne.

V piatok ráno postúpi nad západné Slovensko od juhozápadu pásmo zrážok, ktoré prinesie zrážky, no blýskať by sa ešte nemalo. To by malo postupovať juhozápadom približne medzi 3:00 a 8:00. 

Následne začnú v oblasti západného a juhu stredného Slovenska vznikať búrky. V silnom strihu vetra a výrazne labilnom vzduchu, sa budú búrky rýchlo pretvárať do supercelárnej štruktúry. Podporovať ich bude najmä juhozápadné výškové prúdenie.

Prakticky každá výraznejšia búrka, ktorá v tomto prostredí vznikne, bude supercelárneho charakteru. Znamená to, že búrky budú prinášať predovšetkým intenzívne prívalové zrážky v krátkom čase a takisto krúpy, ktoré môžu dosahovať väčšie rozmery. 

Supercela (alebo supercelárna búrka) je búrka, v ktorej sa vyskytuje výrazný rotujúci vzostupný prúd vzduchu. Tento prúd vzduchu zapríčiňuje dlhú životnosť búrky a vďaka nemu sa búrka môže vyskytovať niekoľko hodín aj mimo výraznejšieho búrkového komplexu.

Presná lokalizácia búrok je nemožná, no vieme ich očakávať na celom západnom Slovensku a v Banskobystrickom kraji, s výnimkou krajného juhozápadu. 

Búrky budú nebezpečné a treba odporúčame ich preto priebežne sledovať na našom iRadare.

Pre odbornejšiu analýzu strihu vetra a CAPE si môžete pozrieť priložené mapy v prílohe.

Búrky by sa mali vyskytovať aj v noci na nedeľu, no počas noci bude ich intenzita klesať.

Najnovšie správy