V Poľsku padajú 6 cm krúpy. Búrky zajtra dorazia aj ku nám

15.06.2019 o 20:51 - P.M.
Článok

Strednou Európou sa tiahne rozsiahly studený front na ktorom sa tvoria výrazné búrky. Tie produkujú až 6 cm krúpy. V priebehu zajtrajšieho dňa čakajú búrky aj Slovensko.

V Poľsku padajú 6 cm krúpy. Búrky zajtra dorazia aj ku nám

U našich susedov už vystrájajú silné búrky. Národné meteorologické služby vydali varovanie druhého stupňa. 

Strednou Európou začal postupovať studený front, ktorý ukončuje vlnu horúčav a na ktorom sa tvoria pomerne výrazné búrky. Tie sa aktuálne tiahnu od Severného mora, cez Poľsko, Česko, Rakúsko, Švajčiarsko až do Talianska.

Do Česka prinášajú búrky najmä vietor

Najsilnejšie búrky v susednom Česku sú v centrálnej časti krajiny. Prinášajú najmä nárazový vietor s rýchlosťou cez 20 m/s. Silný vietor počas búrky na priehrade Slaby v Česku prevrátil loď s troma ľuďmi. Tí však boli našťastie schopní doplávať na pobrežie.

Oveľa silnejšie búrky sa vyskytujú v Poľsku a to najmä na severe krajiny, kde majú blesky aj výraznú intenzitu. Len za uplynulých 20 minút tu udrelo cez 6000 bleskov.

Búrky tu prinášajú aj krúpy. Najväčšie z nich majú priemer cez 5 cm.

aj takéto krúpy padajú v Poľsku, foto: Ana Ana, Polscy Łowcy Burz
aj takéto krúpy padajú v Poľsku, foto: Ana Ana, Polscy Łowcy Burz

Zajtra búrky aj u nás

Silné búrky ukončia v priebehu zajtrajšieho dňa tropické horúčavy aj u nás. Búrky sa začnú vytvárať okolo poludnia najmä v severnej časti Slovenska, no v priebehu popoludnia a podvečer sa budú tvoriť na celom našom území.

Očakávajte intenzívne sprievodné javy ako prívalový dážď, silnejší vietor, no môžu padať aj niekoľkocentimetrové krúpy.