V pondelok popoludní hrozia silné búrky. Môžu priniesť výraznejšie krupobitie

05.10.2020 o 11:44 - Ľubomír Franko
  • Článok

Na Slovensku sa dnes očakávajú pomerne silné búrky. Šanca na ich vznik bude najmä popoludní a sprevádzané môžu byť výraznejším krupobitím. Najväčšia šanca je na východe Slovenska.

V pondelok popoludní hrozia silné búrky. Môžu priniesť výraznejšie krupobitie

Počas pondelku očakávame na Slovensku z hľadiska búrok veľmi zaujímavé počasie. V oblasti východného Slovenska sa totiž stále vlní studený front, zároveň ale dorazí od západu ďalší studený front. 

Zároveň k nám od juhu v silnom prúdení preniká teplý a vlhký vzduch. Práve silné prúdenie môže dnes spôsobovať problémy. Búrky sa budú tvoriť v popoludňajších hodinách, vo vhodnej dynamike prostredia, najmä na východnom a strednom Slovensku.

Očakávané búrky 5. októbra
Očakávané búrky 5. októbra

Očakáva sa, že sa budú veľmi rýchlo formovať do supercelárneho charakteru (najmä na juhovýchode) a sprevádzané môžu byť aj výraznejším krupobitím. Neistota ostáva stále v iniciácii búrok. Premenlivá oblačnosť a pomerne komplikovaná situácia totiž môže spôsobiť, že sa vôbec nevyskytnú.

Ich prípadný ojedinelý výskyt by ale mal byť sprevádzaný krupobitím, ktoré môže byť aj výraznejšie. Dôvodom budú silné výstupné prúdy búrok. Aj napriek výraznému strihu vetra v spodných vrstvách troposféry ale vznik prípadných tornád neočakávame.

Situáciu treba počas najbližších hodín pozorne sledovať. V prípade, že sa búrky vytvoria, budú postupovať veľmi rýchlo. Ich pohyb môžete sledovať na našom iRadare.

Najnovšie správy