V pondelok zasiahne Slovensko víchrica

21.09.2018 o 20:20 - Ľubomír Franko
  • Článok

Veľmi nepriaznivé počasie sa očakáva v pondelok na celom našom území. Zasiahne nás vietor o sile víchrice a k tomu bude intenzívne pršať. 

V pondelok zasiahne Slovensko víchrica

Počas pondelku sa bude v silnom prúdení presúvať cez strednú Európu ďalej na východ hlboká tlaková níž. Po jej zadnej strane bude prenikať do našej oblasti studený, pôvodom arktický vzduch.

Okrem studeného vzduchu k nám však prinesie aj mohutný nárazový vietor, ktorý môže dosiahnuť až silu víchrice. Najsilnejší bude na horách a na juhozápade Slovenska. Prečo však juhozápad ?

Studený vzduch sa totiž bude hromadiť na severnej strane Álp, kde bude narastať tlak. V oblasti Álp sa tak vytvorí chrbát vysokého tlaku vzduchu a práve v oblasti krajného východu Rakúska a juhozápadu Slovenska vznikne výrazný tlakový gradient (výrazná zmena tlaku vzduchu na relatívne krátkej horizontálne vzdialenosti).

Najsilnejší bude preto vietor v oblasti Podunajskej nížiny, kde môže v pondelok dopoludnia presiahnuť 70 km/h, čo je sila víchrice. V nárazoch môže dokonca dosiahnuť až 100 kilometrov za hodinu, čo už môže spôsobiť aj škody. 

Najnovšie správy