V Rakúsku sa opäť triasla zem. Zemetrasenie malo silu 2,9 magnitúdy

11.04.2021 o 09:44 - Dominik Cenkner
  • Článok

Neďaleko rakúskeho mesta Neunkirchen zaznamenali dnes krátko pred deviatou hodinou zemetrasenie. Jeho silu odmerali na 2,9 magnitúdy.

V Rakúsku sa opäť triasla zem. Zemetrasenie malo silu 2,9 magnitúdy

Dnes ráno o 8:55 niektorých obyvateľov rakúskeho mesta Neunkirchen, ktoré leží juhozápadne od Viedne a len necelých 120 km od slovenských hraníc, zobudilo zemetrasenie.

Otrasy mali podľa seizmológov silu 2,9 magnitúdy. Zemetrasenie si nevyžiadalo väčšie škody ani obete či zranených.

Podľa dostupných informácií by malo ísť o dotrasy zo zemetrasenia, ktoré sa južne od Viedne vyskytlo koncom marca, konkrétne v utorok 30. marca po 18. hodine.

Prvotné merania vtedy určili silu zemetrasenia na 4,9 magnitúdy, neskôr sa číslo upravilo na 4,6. Otrasy sme vtedy cítili aj na Slovensku.

Epicentrum dnešného zemetrasenia sa nachádzalo v tejto oblasti, zdroj: zamg.ac.at
Epicentrum dnešného zemetrasenia sa nachádzalo v tejto oblasti, zdroj: zamg.ac.at

Otrasy sa čakali

Po zemetrasení takého rozsahu, aké sa vyskytlo koncom marca sa s veľkou pravdepodobnosťou očakáva výskyt otrasov v nasledujúcich dňoch alebo týždňoch. Tieto obvykle časom klesajú na sile a frekvencii. Dnešné zemetrasenie teda nie je neobvyklé.

Región južnej Viedenskej panvy opakovane postihujú silné zemetrasenia. Najsilnejšie zemetrasenie v nedávnej minulosti vo východnom Rakúsku 16. apríla 1972 malo epicentrum neďaleko Seebensteinu a spôsobilo značné škody.

Viedenská panva je fosílna, geologicky mladá tektonická invázna panva a sedimentárna panva v oblasti švov medzi Alpami, Karpatmi a Panónskou nížinou. 

Najnovšie správy