V roku 2020 sa vyskytlo v Európe 800 tornád. Jedno aj na Slovensku

10.01.2021 o 07:35 - Veronika Andrejková
  • Článok

Ak si zaspomíname na búrlivé leto, aj na našom území sa objavili tromby a dokonca aj jedno tornádo. V celej Európe ich bolo vyše 800.

V roku 2020 sa vyskytlo v Európe 800 tornád. Jedno aj na Slovensku
Ilustračný obrázok, zdroj: pixabay

Tornádo patrí medzi jedny z najextrémnejších prejavov počasia. Každý rok vychádza prehľad o tom, koľko ich vzniklo a kde konkrétne. Mapka zobrazuje aj tzv. vodné tornáda, resp. vodné smršte. 

Zo súhrnného čísla 801 tornád za rok 2020 ich bolo "suchozemských" 194 a vodných 572. Približne 35 z nich bolo ťažké lokalizovať. Väčšina z tých, ktoré sa objavili na súši mali silu F1.

Spomedzi našich susedov sa najviac tornád vyskytlo v Poľsku a to až 15. Z toho boli 4 v Baltickom mori. Podobne na tom bola aj Ukrajina. Dve tornáda sa vyskytli aj v Rakúsku.

Tornádo na Slovensku spozorujeme veľmi málo, hoci vyskytovať sa môže takmer každý rok. Nie vždy ho však spozorujeme. V roku 2020 sme ho ale na našom území zaregistrovali. Konkrétne v Gemerskej Vsi. 

Predtým posledné zaznamenané tornádo na našom území bolo v roku 2018 v Lekárovciach na východe Slovenska. Toto patrí aj k najlepšie zdokumentovaným tornádam na našom území. 

Okrem nich sme však počas minuloročných búrok na viacerých miestach spozorovali tromby, teda vzdušné víry, ktoré sú prvou fázou vzniku tornáda, ale nedotknú sa zeme. 

Najnovšie správy