V roku 2035 môže zažiť Arktída leto úplne bez ľadu. Čo nám hrozí?

12.08.2020 o 10:13 - Ľubomír Franko
  • Článok

Arktída patrí medzi najviac klimatickou zmenou postihnuté oblasti na svete. Nová štúdia ukazuje, že už v roku 2035 by sme mohli v tejto oblasti pozorovať leto bez morského ľadu.

V roku 2035 môže zažiť Arktída leto úplne bez ľadu. Čo nám hrozí?

Vedci z British Antarctic Survey (BAS) zverejnili štúdiu, v ktorej predpovedajú zmeny v rozlohe arktického ľadu na základe historických udalostí. Ako vstupné dáta pre nich slúžili spätné analýzy historických udalostí.

Najdôležitejšie boli analýzy historických udalostí, ako napríklad topenie ľadu v období medzi dvoma ľadovými dobami - v interglaciále, pred 127-tisíc rokmi. 

V štúdii zistili, že v prípade, ak problém klimatických zmien a skleníkových plynov nebudeme v najbližšej dobe riešiť, v septembri roku 2035 sa nemusí v Arktíde nachádzať žiaden morský ľad.

Pokiaľ zobrali vedci do úvahy iné emisné scenáre, september by mal byť bez ľadu približne v rozmedzí rokov 2048 a 2086.

Štúdia nie je jedinou, ktorá tiež dokazuje, že topenie morského ľadu v oblasti Arktídy sme doteraz výrazne podceňovali. V tejto štúdii vedci do výpočtov započítali nové zistenia, ktoré hovoria o plytkých jazierkach vody, tvoriacich sa v základni morských ľadovcov. Aj tieto zistenia viedli k presnejšiemu modelu, ktorý topenie ľadu predpovedá.

Arktický ľad tvorí hneď niekoľko funkcií, pre ktoré by nás mal zaujímať. V prvom rade funguje ako ,,chladnička", keďže ľad a permafrost sú biele, odrážajú aj veľa slnečného žiarenia naspäť do vesmíru.

Okrem toho by sme mali brať do úvahy aj nárast globálnej hladiny oceánov, zmenu fauny a flóry, ktorá môže viesť k nedostatku jedla, ale aj k problémom s nárastom lodnej dopravy. V neposlednom rade sa pod permafrostom nachádza obrovské množstvo metánu, ktoré globálne otepľovanie ešte urýchli.

Najnovšie správy