V roku 2100 bude na svete žiť menej ľudí, ako sa predpokladalo

15.07.2020 o 12:59 - Veronika Salayová
  • Článok

Svetová populácia má stúpajúcu tendenciu, čiže počet ľudí sa na Zemi každým rokom zvyšuje. Nová štúdia tvrdí, že nárast ľudí v roku 2100 nebude taký prudký, ako sa pôvodne predpokladalo.

V roku 2100 bude na svete žiť menej ľudí, ako sa predpokladalo
Ilustračné. Foto: unsplash

Podľa novej štúdie svetovú populáciu v roku 2100 výrazne ovplyvní klesajúca pôrodnosť a zvyšovaním priemernej dĺžky života, ako informuje aj The Guardian.

Organizácia spojených národov predpokladala, že v roku roku 2100 bude na svete žiť 10,9 miliárd ľudí. Nová štúdia prišla s inými číslami. Podľa nej bude na Zemi v roku 2100 žiť zhruba 8,8 miliárd obyvateľstva. Pre lepšiu predstavu – dnes žije na Zemi viac ako 7,75 miliárd ľudí. 

Do konca storočia môže populácia v 183 zo 195 krajín – s výnimkou možného prílivu prisťahovalcov – klesnúť pod hranicu potrebnú na udržanie úrovne populácie, uviedol medzinárodný tím vedcov v Lancete. 

Vo viac ako 20 krajinách sveta – vrátane Japonska, Španielska, Talianska, Thajska, Portugalska, Južnej Kórey a Poľska – sa predpokladá, že počet obyvateľov sa zníži najmenej o polovicu.

Na počte obyvateľov klesne podľa prognóz aj Čína, a to z 1,4 miliardy ľudí na približne 730 miliónov v roku 2100. 

Vo svete však budú krajiny, kde bude populácia prudko narastať, a to najmä v Afrike a v Indii. Podľa The Guardian napríklad v Nigérii môže v roku 2100 žiť takmer 800 miliónov obyvateľov a Indov môže byť na konci storočia celkovo až 1,1 miliárd. India sa tak môže stať najľudnatejšou krajinou na svete. 

Tieto čísla však výrazne ovplyvnia ekonomickú situáciu vo svete. Počet ľudí v dôchodkovom veku bude veľmi vysoký, s čím sa budú musieť jednotlivé krajiny vysporiadať.

Najnovšie správy