V Rusku sa otepľuje oveľa rýchlejšie ako inde na svete

15.04.2021 o 06:42 - Rusko - Veronika Salayová
  • Článok

Globálne otepľovanie ovplyvňuje Rusko oveľa viac ako zvyšok sveta. Topiaci permafrost dokonca spôsobuje, že za na Sibíri zrútilo niekoľko budov. 

V Rusku sa otepľuje oveľa rýchlejšie ako inde na svete
Foto: Siberian Times

Priemerná teplota v Rusku vzrástla za 10 rokov až o 0,51 °C. V porovnaní so svetovým priemerom, ktorý je na úrovni 0,18 °C, ide o obrovské oteplenie, ktoré je takmer trojnásobné oproti zvyšku sveta.

Takéto extrémne zrýchlenie zmeny podnebia spôsobí degradáciu permafrostu, pričom ruská infraštruktúra je obzvlášť citlivá na rastúce teploty.

Zmena podnebia sa stala jednou z hlavných obáv Ruska a v posledných rokoch začal prezident Vladimir Putin, ktorý bol kedysi obviňovaný zo skeptického postoja k tejto otázke.

Rúcajú sa budovy

Až 65% územia krajiny je tvorené permafrostom, ktorý sa však v dôsledku otepľovania veľmi rýchlo roztápa. Arktický permafrost sa degraduje oveľa rýchlejšie, ako sa očakávalo, varujú vedci z Jakutska.

Na Sibíri dochádza k uvoľňovaniu nahromadeného metánu z topiaceho permafrostu, ktorý potom exploduje a vytvára na povrchu obrovské krátery roztrúsené v sibírskej časti krajiny.

Na vyše topiaci permafrost spôsobuje škody už aj na budovách. Kvôli topeniu došlo k viacerým zrúteniam budov. Napríklad budova v meste Chersky sa v strede prelomila na dve polovice a zrútila sa o 10 metrov.

Stavba stála na podporných stĺpoch, ktoré však topiaci sa permafrost ďalej neudržal.

Začarovaný kruh

Odborníci hovoria o začarovanom kruhu. Otepľovanie podnebia urýchli topenie permafrostu, čo následne prispeje k rýchlejšiemu otepľovaniu podnebia a jeho ďalšie zrýchlenie. 

„Permafrost sa topí oveľa rýchlejšie, ako mnohí čakali. Len čo sa náš permafrost začne topiť, už sa nebudeme musieť starať o továrne ani o žiadne iné zdroje emisií, pretože odtiaľto budú vychádzať hlavne emisie metánu. A proces sa začal,“ povedal Sergej Zimov. 

 

Najnovšie správy