V Slatine našli nebezpečné látky. Známa mliekareň znečistenie odmieta

26.10.2020 o 13:30 - Veronika Salayová
  • Článok

V rieke Slatina sa po kontrole našli nebezpečné látky, ktoré vážne znečisťujú vodný tok. Pôvodcom by mala byť podľa inšpekcie známa mliekareň, ktorá to však odmieta. 

V Slatine našli nebezpečné látky. Známa mliekareň znečistenie odmieta
Ilustračné. Foto: unsplash

V rieke Slatina sa nachádzala znečisťujúca látka s názvom N,N-Dimetyltetradecylamín (NN-DMTDA), ktorá je nebezpečná pre životné prostredie. Vyplýva to z kontroly Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), pričom pôvodcom znečistenia je podľa nich Hriňovská mliekareň, informuje TASR.

Hriňovská mliekáreň však kontrolu inšpekcie nepovažuje za relevantnú. Spoločnosť pre TASR uviedla, že spojitosť medzi mliekarňou a znečistením nebola preukázaná. Inšpekcia na druhej strane tvrdí, že NN-DMTDA vykazuje znaky žieravej, dráždivej a škodlivej látky. V priemysle sa môže využívať ako čistiaci prostriedok s antibakteriálnymi účinkami, ale pri úniku do vodného toku dlhodobo negatívne pôsobí na žijúce organizmy.

Vo vzorkách vody boli zistené mnohonásobne prekročené limitné hodnoty znečistenia. Porovnávali sa s koncentračnými hodnotami, ktoré sú stanovené nariadením vlády. Analýzu vzoriek vykonalo Kontrolné chemické laboratórium civilnej ochrany v Nitre, priblížila pre TASR Tamara Lesná zo SIŽP.

Podľa mliekarne táto látka nie je žieravina ani toxická látka a táto látka je podľa ich slov uznávaná Európskou úniou. Mliekareň oponuje, že látka sa bežne nachádza vo vlasových šampónoch, dezinfekčnom prípravku či antibakteriálnych sušičoch rúk.      

Hriňovská mliekareň prišla s názorom, že znečisťujúca látka sa mohla v rieke Slatina objaviť aj z priesakov drenážnych vôd z jej okolia, ktoré je husto obývané a zástavba nie je odkanalizovaná. Spoločnosť zároveň dodala, že ich čistiareň odpadových vôd je jedným z najmodernejších zariadení tohto typu na Slovensku a v strednej Európe. 

Mimoriadne zhoršenie vôd na rieke Slatina je momentálne v štádiu riešenia. Po ukončení bude pôvodcovi uložená sankcia.

Najnovšie správy