V Španielsku padol historický teplotný rekord. Namerali tam cez -34 °C

07.01.2021 o 17:22 - Dominik Cenkner
  • Článok

Kým v našich končinách na poriadnu zimu, ako sa na január patrí, zatiaľ len čakáme, v iných krajinách ju už majú. Dôkazom toho je aj Španielsko, kde sa včera dokonca prepisovali historické rekordy.

V Španielsku padol historický teplotný rekord. Namerali tam cez -34 °C
Ilustračné, Foto: pixabay.com

V stredu ráno 6. januára zaznamenali v Španielsku historicky najnižšiu teplotu od začiatku záznamov. Tá klesla na hodnotu -34,1 °C.

Takáto nízka teplota bola zaznamenaná na meteorologickej stanici Clot del Tuc La Llança. Stanica sa nachádza v oblasti Pallars Sobirà v katalánskych Pyrenejách.

Rekordnú teplotu namerali v nadmorskej výške 2 305 metrov nad morom. Potvrdila ju aj štátna meteorologická agentúra AEMET.

Pod rekord sa podpísal studený vzduch, ktorý do krajiny prúdil počas celého dňa. Do Španielska tak priniesol teplotu aj o tri až štyri stupne nižšiu, než je dlhodobý priemer.

Naposledy bola podobná teplota v Španielsku zaznamenaná v roku 1956. Ortuť teplomera tam vtedy v Estany-Gento, v katalánskej provincii LIeida klesla na rovných -32 °C.

V Španielsku vládne pravá zima už niekoľko dní. Len včera sme vás informovali o tom, že v niektorých oblastiach na severe a severovýchode krajiny spadlo okolo 40 cm čerstvého snehu.

Meteorológovia predpokladajú, že búrka Filoména môže od dnes v priebehu najbližších dní priniesť do Španielska najsilnejšie sneženie za posledné roky.

Spomínaná búrka totiž spôsobí pokles teploty aj na -10 °C a na severe a v centrálnej časti krajiny bude viesť k hustému sneženiu v neobvykle nízkych nadmorských výškach. Tie sa budú pohybovať aj úrovni okolo 200 m. Snežiť by tak malo aj v Barcelone či Madride.

 

Najnovšie správy