V Stredozemí vzniká medikán. Môže byť najsilnejší v histórii

16.09.2020 o 21:05 - Grécko - Veronika Salayová
  • Článok

V južnom Stredozemí aktuálne vzniká obdoba hurikánu, tzv. medikán. Tento mimoriadne silný systém zasiahne v piatok Grécko a očakáva sa, že v krajine spôsobí značné škody. 

V Stredozemí vzniká medikán. Môže byť najsilnejší v histórii
Poloha Cassildy v stredu predobedom. Zdroj: Meteosat-11/Idókép

Medikán sa aktuálne formuje v južnom Stredomorí a dostal pomenovanie Cassilda. V priebehu štvrtka by sa mal východne od Sicílie ďalej prehlbovať a naberať na sile. Na západné Grécko by mal medikán udrieť v piatok nadránom.

S najväčšou pravdepodobnosťou hlavný úder pocítia obyvatelia polostrova Peloponéz, kde sa očakáva, že medikán spôsobí aj mnohé materiálne škody. 

Zdroj: Esofex
Potenciálna trasa medikánu. Zdroj: Estofex

Medikán so sebou prinesie extrémne zrážky a veľmi silný vietor. Podľa Saffir-Simpsonovej stupnice by rýchlosť vetra mohla zodpovedať hurikánu 1. až 2. stupňa. Nárazy vetra by mali dosahovať 120 až 160 km/h a niektoré modely počítajú dokonca s rýchlosťou v nárazoch až takmer sa 200 km/h.

Hlavne vo vyššie položených miestach hrozí potenciálne veľmi ničivý vietor.

Predpoveď  úhrnu zrážok podľa modelu GFS. Zdroj: Vestusky/In-počasí
Predpoveď úhrnu zrážok podľa modelu GFS. Zdroj: Vestusky/In-počasí

Prívalové zrážky, ktoré Cassilda do Grécka prinesie, by zrejme spôsobia veľmi ničivé povodne. Podľa predbežných odhadov by v krajine mohlo spadnúť 200 až 400 mm zrážok. 

Medikán sa po dosiahnutí pevniny zoslabí a nie je isté, či úplne nad Gréckom zanikne, alebo nie. Niektoré modely počítajú s ďalším postupom smerom k juhu až juhovýchodu – nie je tak vylúčený ani následný zásah Kréty, aj keď už v trochu slabšie podobe.

Najnovšie správy